Alexandra Dulgheru – performera anului 2009

In varsta de numai 19 ani, Alexandra Dulgheru a avut un parcurs exceptional la turneul de la Varsovia, reusind sa castige nu mai putin de 8 meciuri consecutive, majoritatea in fata unor jucatoare mult mai bine cotate in clasament. Alexandra s-a calificat pe tabloul principal dupa ce le-a invins in calificari pe Lenka Wienerova (Slovacia, locul 141 WTA), Anna Korzeniak (Polonia, locul 232 WTA) si Alicja Rosolska (Polonia, locul 1002 WTA). In primul tur al tabloului principal, Alexandra Dulgheru a intalnit-o pe o alta romanca, Agnes Szatmari, pe care a invins-o cu scorul de 6-3/6-4, apoi a dispus pe rand de jucatoare din elita mondiala, trei dintre acestea figurand in Top 50 WTA. In optimi, Alexandra a trecut de italianca Sara Errani, locul 44 WTA si detinatoare a doua titluri WTA, in sferturi a trecut de Galina Voskoboeva (locul 95 WTA), iar in semifinale a dispus de slovaca Daniela Hantuchova in trei seturi, scor 6-4/6-7(2)/6-1. Slovaca este una dintre cele mai bune jucatoare are lumii, castigand in cariera 3 titluri WTA si ajungand pana pe pozitia a cincea in lume.

Romanca Alexandra Dulgheru

Finala de vis!

Fara inhibitii, dand dovada de o tarie de caracter iesita din comun, tanara jucatoare de tenis din Romania si-a dus misiunea pana la capat, impunandu-se in finala turneului de la Varsovia in fata ucrainiencei Alona Bondarenko, o jucatoare aflata pe pozitia 39 WTA. Alexandra Dulgheru s-a impus in primul set al partidei in tie-break, 7-6(3), dupa ce a revenit de mai multe ori pe parcursul primului set, fiind condusa cu scorul de 4-2 sau 5-4. Al doilea set i-a revenit ucrainiencei, care s-a impus cu scorul de 6-3, insa in ultimul set ucraineanca nu a mai facut fata presiunii si punctelor exceptionale reusite de romanca, setul revenindu-i Alexandrei cu scorul neverosimil de 6-0!

Pentru castigarea acestui turneu, Alexandra Dulgheru a primit 98.500 dolari si 490 de puncte WTA.