Meciul de trei zile s-a incheiat! Isner invinge!

Cea mai lunga partida de tenis din lume a durat nu mai putin de 11 ore si 5 minute, iar cel mai lung set decisiv a durat 8 ore si 11 minute. Pare ceva absolut fantastic, insa aceste lucruri chiar s-au intamplat pe terenul 18 al compelxului de la Wimbledon, teren pe care, fara doar si poate, americanul John Isner si francezul Nicolas Mahut au intrat pentru totdeauna in istoria tenisului.

Meciul a fost urmarit de o multime de oameni din intreaga lume. „Toata lumea vrea sa ne vada jucand în continuare. Dar eu nu mai vad mingea”, a fost declaratia lui Nicolas Mahut la finalul zilei de miercuri. Meciul continuat joi de la scorul de 59-59, a pornit tot asa cum a si inceput, ambii jucatori castigandu-si fara probleme serviciul, pana cand, intr-un final,  americanul a reusit sa obtina un break si sa se impuna cu incredibilul scor de 70-68 in setul decisiv.

Doar setul decisiv, care a durat nu mai putin de 8 ore si 11 minute, a durat cu mult mai mult decat precedentul cel mai lung meci din istorie, cel desfasurat la Roland Garros in anul 2004 intre francezii Arnaud Clement si Fabrice Santoro.

Recorduri doborate de Mahut si Isner

Cele mai multe game-uri într-un meci de simplu: 183

Precedentul record: 112, tot la Wimbledon, în 1969, Pancho Gonzales – Charlie Pasarell 22-24 1-6 16-14 6-3 11-9 (regula tie-breakului nu fusese introdusă)

Cele mai multe gameuri, simplu sau dublu: 183
Precedentul record: 122 Stan Smith şi Erik van Dillen (USA) cu Patricio Cornejo şi Jaime Fillol (Chile), 7-9, 37-39, 8-6, 6-1, 6-3 Cupa Davis, 1973 (regula tie-breakului nu fusese introdusă)

Cei mai mulţi aşi: 112 (recordul lui John Isner; Mahut a reuşit şi el 103)

Precedentul record: 78 deţinut de Ivo Karlovici (Croaţia) împotriva lui Radek Stepanek (Cehia), Cupa Davis, 2009

Alte recorduri: Cei mai mulţi aşi cumulat – 215; Cel mai lung set decisiv – 8 ore şi 11 minute; Cele mai multe puncte: 980 (502 Isner, 478 Mahut)