Trei, Doamne, si toti trei! Tecau, Begu si Niculescu sunt in sferturi la dublu in Australia

Daca in proba de simplu cei sapte reprezentanti ai Romaniei de la Australian Open au parasit competitia din prima saptamana, la dublu lucrurile stau mult mai bine. Astfel, Horia Tecau, pe de o parte, si Monica Niculescu si Irina Begu, pe cealalta, s-au calificat in sferturile de finala de la Melbourne si au sanse bune chiar sa mai avanseze.

Horia Tecau, cel mai valoros jucator de tenis roman de la Ilie Nastase incoace, si-a onorat blazonul construit in ultimii doi ani si a reusit o calificare facila in primele opt perechi de la Melbourne, alaturi de suedezul Robert Lindstedt. Cei doi nu au mai avut emotiile din primele doua tururi si nu le-au lasat nicio sansa brazilienilor Ricardo Mello si Joao Souza, cei care ii eliminasera pe Victor Hanescu si OlivierRochus in precedenta faza a competitiei.

Tecau si Lindstedt s-au impus cu 6-4, 6-3 intr-o partida in care nu au cedat serviciul deloc si au reusit de doua ori mai multe lovituri castigatoare decat adversarii lor. In sferturi ii asteapta un meci infinit mai dificil, dar cu toate acestea perechea romano-suedeza porneste ca favorita.

Astfel, adversarii lor pentru calificarea in careul de asi vor fi experimentatii americani Scott Lipsky si Rajeev Ram, favoriti numarul 13 la Australian Open si sfertfinalisti la Roland Garros anul trecut. Cei doi au reusit surpriza in turul trei, eliminandu-i pe favoritii patru, indienii Mahesh Bhupathi si Rohan Bopanna.

Daca victoria lui Tecau si Lindstedt era oarecum previzibila, surpriza a venit de la Monica Niculescu si Irina Begu, cele care au avut si noroc si au ajuns pentru prima data in sferturile de finala ale unui turneu de Mare Slem. Cele doua romance au profitat de abandonul rusoaicelor Maria Kirilenko si Nadia Petrova in primul set, la scorul de 3-0 in favoarea jucatoarelor noastre, si vor juca pentru un loc in semifinala cu alte doua jucatoare din Rusia, Svetlana Kuznetova si Vera Zvonareva.

Kuznetova si Zvonareva nu se afla pe lista capilor de serie la Melbourne, dar sunt doua jucatoare cu o vasta experienta la dublu, prima dintre ele castigand Australian Open-ul in 20o5, iar cea de-a doua US Open-ul in 2006.

Atat Tecau, cat si Begu si Niculescu vor disputa sferturile de finala marti dimineata. De la ora 2:00 vor intra in scena fetele noastre pe Margaret Court Arena, a doua arena ca importanta de la Melbourne, urmand ca Tecau si Lindstedt sa joace imediat dupa cu Lipsky/Ram pe acelasi teren.