Tecau rescrie istoria! E in semifinale la dublu masculin si in sferturi la dublu mixt la Australian Open!

Jucatorul roman de tenis Horia Tecau isi continua evolutiile extraordinare din ultimele luni din circuitul ATP si face senzatie la Australien Open. Horia a reusit in aceasta dimineata sa se califice in semifinalele probei de dublu masculin si in sferturi de finala la dublu mixt si nu a pierdut niciun set in cele doua partide.

De la ora 4:00, ora Romaniei, Tecau, impreuna cu partenerul sau de dublu, suedezul Robert Lindstedt, s-au confruntat cu americanii Scott Lipsky si Rajeev Ram in sferturile probei de dublu. Cu toate ca partida era asteptata sa fie echilibrata, cele doua perechi fiind aproape una de alta in clasamentul mondia, dublul romano-suedez a dominat meciul si l-a incheiat in minimum de seturi, fara a ceda vreun joc pe serviciu.

Lipsky si Ram au avut doar trei mingi de break in intreaga partida, iar raportul loviturilor castigatoare a fost zdrobitor in favoarea lui Tecau si Lindstedt (35-20). Scorul final a fost de 6-4, 6-4, iar perechea favorita numarul sapte la Melbourne se apropie de egalarea celor mai bune performante intr-un turneu de Mare Slem, finalele de la Wimbledon din 2010 si 2011.

Totusi, semifinala se anunta una de foc pentru cei doi, adversarii urmand sa se aleaga din partida Bob Bryan/Mike Bryan – Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski. Primii, favoriti numarul unu ai turneului si clasati pe primele doua locuri in clasamentul mondial de dublu, au cucerit nu mai putin de cinci trofee la Melbourne, inclusiv in ultimii trei ani.

La doar cateva ore dupa incheierea meciului cu Lipsky si Ram, Horia Tecau a jucat o noua partida care se anunta dificila in concursul de dublu mixt. Romanul, alaturi de americanca Bethanie Mattek-Sands, s-a calificat si de data aceasta dupa o victorie clara in doua seturi. Adversarii s-au numit Yaroslava Shvedova si Andy Ram, iar scorul a fost 6-4, 7-6.

In sferturile de finala, Tecau si Mattek-Sands vor juca cu invingatorii partidei Spears/Fyrstenberg – Gajdosova/Soares. Niciuna din cele doua perechi nu se afla printre capii de serie, in vreme ce cuplul romano-american este favorit opt al turneului.