Romania-Croatia 2-1, in primul meci din Grupa I a Fed Cup

Echipa de Fed Cup a Romaniei a debutat cu dreptul in Grupa I a zonei Euro-Africane si a invins cu scorul de 2-1 nationala Croatiei. Simona Halep si Irina Begu au fost cele doua jucatoare care s-au confruntat cu ex-iugoslavele, iar victoria s-a conturat neasteptat de greu.

Simona Halep, jucatoare clasata pe locul 60 in clasamentul WTA, a obtinut primul punct al intalnirii, dupa ce a invins-o lejer, scor 6-2, 6-2 pe Anja Mijacika, locul 203 mondial. Irina Begu pornea si ea ca favorita in fata Petrei Martic, locul 65 WTA, dar infruntarea dintre cele doua a fost mult mai echilibrata decat ne-am fi asteptat.

Primul set i-a revenit croatei, scor 6-4, dupa care jucatoarea noastra a pus stapanire pe joc si parea capabila sa inchida partida destul de repede. A fost un 6-1 scurt in setul al doilea in favoarea Irinei, cea care a facut break si in debutul setului decisiv si a condus cu 3-1. Ceva s-a rupt insa in acel moment in jocul tinerei noastre tenismene, cea care a cedat cinci game-uri consecutive si a pierdut setul trei cu 6-3.

In aceste conditii, a fost nevoie de partida de dublu pentru a se decide invingatoarea intalnirii, aceasta fiind si ea cel putin la fel de dramatica precum meciul dintre Begu si Martic. Cuplul format din Simona Halep si Irina Begu s-a impus in doua seturi pana la urma, dar ambele acte au avut nevoie de tie-break.

De altfel, Martic si Mijacika au luptat senzational si in aceasta partida si au anulat nu mai putin de trei mingi de meci pe serviciul romancelor. La randul lor, ex-iugoslavele au ratat trei mingi de set in actul al doilea si au cedat pana la urma cu 8-6 in tie-breakul setului doi.

Pentru Romania, urmeaza un meci destul de lejer, cel putin aparent, cu echipa Luxemburgului pe 2 februarie, dupa care o partida care se anunta decisiva pentru sefia grupei D, impotriva Poloniei surorilor Agnieszka si Urszula Radwanska. Primele clasate dintre cele patru grupe euro-africane vor disputa partide de baraj pentru cele doua locuri care obtin calificarea in Grupa a II-a Mondiala.