Niculescu si Carstea avanseaza la Paris si Pattaya City, Halep este eliminata

Doua vesti bune si una rea pentru tenisul feminin romanesc astazi, doua dintre jucatoarele noastre avansand pe tablourile turneelor WTA la care participa, in vreme ce a treia a fost eliminata. Astfel, Sorana Carstea s-a calificat in sferturile de finala de la Pattaya City, Monica Niculescu va juca in optimi la Paris, in vreme ce Simona Halep a pierdut in primul tur al turneului din capitala Frantei.

Sorana Carstea a fost prima dintre cele trei care a scapat de emotii miercuri dimineata, trecand la pas de nipona Misaki Doi in turul al doilea al turneului thailandez de la Pattaya City. Carstea, care castigase in primul tur in fata unei alte japoneze, scor 6-2, 6-2, a trecut de Misaki Doi cu acelasi scor.

Jucatoarea clasata pe locul 54 in lume si care pare sa-si fi regasit forma din urma cu doi ani si jumatate va avea o adversara extrem de dificila in sferturile de finala din Thailanda. Astfel, intre Sorana si semifinale va sta puternica Vera Zvonareva, clasata pe locul opt in lume, cea care, la fel ca romanca, nu a pierdut inca niciun set in aceasta saptamana.

Monica Niculescu a intrat in scena indoor de la Paris in jurul pranzului si a avut mult de muncit pentru a obtine calificarea in turul al doilea. Adversara romancei, australianca Jarmila Gajdosova, a 40-a jucatoare a lumii, a cedat clar primul set, scor 1-6, dar s-a impus in setul al doilea la mare lupta, scor 6-4.

Setul decisiv a fost controlat in mare parte de Niculescu, dar aceasta nu a avut deloc un serviciu sigur si i-a permis mereu adversarei sale sa revina in meci. Pana la urma a fost insa 6-4 in favoarea jucatoarei noastre, cea care o va intalni in optimile de finala ale turneului parizian pe nemtoaica Angelique Kerber, ocupanta a locului 27 WTA.

Ultima reprezentanta a Romaniei care a jucat astazi in turnee din circuitul feminin, Simona Halep, nu a avut o evolutie la fel de buna precum conationalele ei si a cedat in doua seturi in fata italiencei Roberta Vinci. A fost 4-6, 4-6, dar Halep a stat aproape de Vinci pe toata durata primului set si a trecut chiar pe langa o revenire de senzatie in setul al doilea. Totusi, romanca de 20 de ani a cedat pana la urma si pare sa fi intrat intr-un con de umbra asemanator cu cele ale Soranei Carstea si Alexandrei Dulgheru de anii trecuti.