Sorana Carstea se califica in semifinalele turneului de la Pattaya City

Jucatoarea romanca de tenis de 21 de ani Sorana Carstea isi continua parcursul impresionant de la turneul WTA de la Pattaya City din Thailanda, calificandu-se in semifinale. Sorana a profitat de abandonul rusoaicei Vera Zvonareva in setul decisiv al meciului din sferturi si este la doar un pas de prima finala WTA dupa aproape trei ani si jumatate.

Partida cu Zvonareva, prima favorita a turneului de la Pattaya City si a opta jucatoare a lumii, parea a fi una lejera pentru rusoaica, aceasta impunandu-se fara probleme in primul set, scor 6-2. Al doilea set a fost mult mai echilibrat si, dupa breakuri de o parte si de alta a terenului, Sorana a reusit sa se impuna, 6-4.

Mansa decisiva a debutat si ea intr-o nota echilibrata, fiecare dintre jucatoare reusind sa-si faca o data serviciul si sa obtina un break in primele patru jocuri. La scorul de 2-2 in setul al treilea, Vera Zvonareva a suferit o accidentare si a fost nevoita sa se retraga, facandu-i Soranei Carstea un cadou neasteptat.

Jucatoarea noastra, care era clasata pe locul 54 in ierarhia WTA inainte de acest turneu, va juca in semifinale cu invingatoarea partidei dintre Maria Kirilenko, cap de serie numarul 4 si a 26-a jucatoare a lumii, si thailandeza Tamarine Tanasugarn, locul 94 WTA. Partida dintre Kirilenko si Tanasugarn se disputa chiar la ora scrierii acestui articol, rusoaica avand 3-0 in primul set, iar semifinala va avea loc cel mai probabil maine.

Daca Sorana Carstea isi confirma forma buna din ultima vreme, Monica Niculescu nu a reusit sa isi continue parcursul bun de la turneul de la Paris si a fost eliminata in optimile de finala de Angelique Kerber dupa un meci de mare lupta. A fost 6-3, 4-6, 6-3 in favoarea nemtoaicei, dar partida a fost extrem de echilibrata si oricare dintre jucatoare ar fi putut sa invinga.

Intr-un turneu mai putin important, de rang ITF, dotat cu premii in valoare totala de 100 de mii de dolari si disputat la Cali, avem alte doua jucatoare calificate in sferturi de finala. Alexandra Dulgheru si Alexandra Cadantu se vor confrunta din nefericire una contra celeilalte pentru un loc in semifinale, acolo unde castigatoarea va juca cel mai probabil cu iberica Lourdes Dominguez Lino.