Carstea si Halep fac senzatie la Doha si se califica in turul al doilea

Dupa ce Monica Niculescu a trecut la pas de primul tur al turneului WTA de la Doha luni, ieri a venit randul Soranei Carstea si Simonei Halep sa intre in competitia din Qatar. Cele doua au avut partide mult mai dificile decat Monica, dar s-au descurcat de minune si se pregatesc acum de meciurile din turul al doilea al competitiei, care vor avea loc astazi.

Sorana Carstea, aflata in forma de zile mari dupa semifinala de la Pattaya City de saptamana trecuta, a intrat destul de greu in meciul cu Jarmila Gajdosova si si-a cedat serviciul devreme. Totusi, jucatoarea de 21 de ani a revenit extraordinar, a castigat primul set cu scorul de 6-4 si nu i-a mai lasat nicio sansa adversarei sale in mansa secunda, pe care a incheiat-o rapid, fara dubii, cu 6-1.

Sorana, revenita in primele 50 de jucatoare ale lumii, va da piept astazi cu australianca Samantha Stosur, clasata pe locul cinci in clasamentul WTA. Cele doua sportive s-au mai intalnit o data in acest debut de sezon, la Australian Open, acolo unde romanca a invins neasteptat, scor 7-6, 6-3.

Simona Halep a intrat in scena dupa Sorana Carstea si a avut onoarea sa joace chiar pe terenul central de la Doha, in fata slovacei Daniela Hantuchova, proaspat campioana la Pattaya City. Simona a parut sa lase deoparte esecurile de la Melbourne si Paris din ultima luna si a inceput partida cu Hantuchova fara niciun fel de complex.

Cu un serviciu mai solid ca niciodata, un joc de pe fundul terenului admirabil si urcari la fileu sclipitoare, Simona a reusit sa faca break si sa preia conducerea meciului. Totusi, la scorul de 3-2 pentru romanca, ceva s-a rupt, iar Hantuchova nu a stat mult pe ganduri, a facut patru game-uri consecutive si si-a adjudecat primul set.

Mansa secunda a inceput tot cu slovaca la conducere, dar usor, usor Simona a revenit in meci. Aceasta a reusit o serie de jocuri consecutive asemanatoare cu a adversarei ei, a castigat setul cu 6-2 si a trimis partida in decisiv. Aici s-a mers cap la cap pana in tie-break, acolo unde romanca a fost mai inspirata si, in mod paradoxal, mai stapana pe ea.

Halep reuseste astfel cea mai importanta victorie a ei din acest debut de sezon si urmeaza sa o intalneasca in turul doi astazi pe Iveta Benesova, din Cehia. Cea de-a treia romanca de pe tabloul de la Doha va evolua tot astazi in turul doi al competitiei, impotriva rusoaicei Vera Zvonareva, a opta jucatoare a lumii.

Partidele Halep – Benesova si Niculescu – Zvonareva sunt programate sa inceapa in jurul orei 14:30, in vreme ce meciul dintre Sorana Carstea si Samantha Stosur va avea loc la ora 21:00. Ultima partida, precum si cea a Monicai Niculescu, are sanse mari sa fie transmisa in direct de postul de televiziune Eurosport 2.