Halep si Niculescu se califica in primele 16 la Doha dupa evolutii entuziasmante

Jucatoarele romance de tenis Simona Halep si Monica Niculescu continua sa impresioneze la Doha, in Qatar, acolo unde au reusit sa obtina calificarea in optimile de finala miercuri. Halep a trecut la pas, in doua seturi, de Iveta Benesova, in vreme ce Niculescu a profitat de abandonul Verei Zonareva in setul al doilea al meciului dintre cele doua.

Simona, a 63-a jucatoare a lumii, venea dupa un meci epuizant in primul tur cu Daniela Hantuchova, meci castigat dupa trei seturi lungi, scor 3-6, 6-2, 7-6. Cu toate acestea, pustoaica de 20 de ani a controlat partida cu Iveta Benesova de la un capat la altul si nu a parut in niciun moment ca poate sa piarda. A fost 6-4, 6-4 pana la urma, dar pe Simona o asteapta o incercare extrem de dificila in optimile de la Doha.

Astfel, adversara romancei se va numi Victoria Azarenka, liderul mondial WTA si proaspata castigatoare a turneului de Mare Slem de la Melbourne. Bielorusa a spulberat-o in turul doi in Qatar pe nemtoaica Mona Barthel, aceasta din urma reusind sa smulga un singur game. Halep si Azarenka se vor afla pentru prima data fata in fata in circuitul profesionist de tenis feminin.

A doua jucatoare romanca ce a intrat in scena miercuri a fost Monica Niculescu, ocupanta a locului 31 in lume. Aceasta a dat piept cu redutabila rusoaica Vera Zvonareva, a opta jucatoare a lumii, iar confruntarea a fost echilibrata din start. Mona si-a adjudecat primul set la mare lupta, scor 7-5, dupa care a preluat controlul devreme si in setul doi. La scorul de 3-2 pentru romanca si pe serviciul acesteia, Zvonareva a abandonat, facilitand o calificare pana la urma lejera a Monicai Niculescu, dar furandu-i acesteia oportunitatea de a-si trece in palmares o victorie ”curata” in fata finalistei de la Wimbledon si US Open din 2010.

Niculescu va juca in optimi la Doha cu Katerina Bondarenko, din Ucraina, aceasta trecand surprinzator de italianca Flavia Pennetta in turul doi. Meciul Monicai, ca si cel al Simonei Halep, va avea loc astazi in jurul orei 16:00. Partida Halep-Azarenka va putea fi urmarita in transmisiune directa la postul de televiziune Eurosport.