Simona Halep se califica in turul doi la Dubai si va juca cu Caroline Wozniacki

Chiar daca nu a impresionat in debutul sezonului 2012 si chiar a dezamagit crunt la Melbourne, unde a fost eliminata din primul tur, Simona Halep pare cea mai in forma jucatoare de tenis romanca a momentului. Astfel, dupa ce a reusit sa se califice in turul trei al puternicului turneu de la Doha de saptamana trecuta, Simona a acces ieri in optimile de finala ale turneului Premier de la Dubai.

Halep a fost nevoita sa treaca de calificari pentru a ajunge pe tabloul principal al turneului din Emirate, dar asta nu a impiedicat-o sa joace cu dezinvoltura si prospetime in fata rusoaicei Pavlyuchenkova in turul intai. Romanca a terminat destul de repede partida cu a 15-a jucatoare a lumii si nu i-a lasat acesteia practic nicio sansa.

A fost 6-4, 6-2 in favoarea jucatoarei de 20 de ani, cea care a ajuns astfel la patru meciuri consecutive fara set pierdut, dupa cele trei din calificari. Urmatoarea adversara a Simonei va fi una redutabila, dar sperante exista, mai ales daca aceasta va juca asa cum a facut-o in ultima saptamana.

Astfel, romnca se va confrunta astazi, incepand cu ora 18:30 (in direct la Eurosport) cu daneza Caroline Wozniacki, actuala numar 4 mondial si fosta lidera in clasamentul WTA pana in urma cu o luna. ”Caro”, care este doar cu un an mai in varsta decat Simona, a avut primul tur liber la Dubai, fiind astfel mult mai proaspata decat jucatoarea noastra. In alta ordine de idei, nordica ar putea fi putin deconectata de la tenisul competitiv, in conditiile in care saptamana trecuta, la Doha, aceasta a pierdut din chiar primul tur in care a evoluat, impotriva cehoaicei Lucie Safarova.

In alta ordine de idei, de la turneul mexican din Monterrey vin doua vesti, una buna si una rea pentru tenisul feminin romanesc. Vestea buna este ca Sorana Carstea a reusit s-o depaseasca pe elvetianca Stefanie Voegele si sa se califice in turul al doilea, in vreme ce vestea rea este ca Alexandra Dulgheru a fost invinsa clar de iberica Silvia Soler Espinosa tot in primul tur al competitiei.

Astazi, pe langa Simona Halep la Dubai, vom mai avea doi jucatori in competitiile ATP si WTA. Victor Hanescu il va infrunta pe niponul Kei Nishikori in optimile de finala ale turneului de la Buenos Aires, in vreme ce Alexandra Cadantu va da piept cu Silvia Soler Espinosa in aceeasi faza a turneului de la Monterrey.