Irina Begu se califica in sferturi la Acapulco, Cadantu si Gallovits parasesc competitia

Turneul WTA de tenis de la Acapulco se anunta inca unul extrem de favorabil pentru romance, nu mai putin de patru jucatoare de la noi luand cu asalt tabloul principal mexican. Totusi, dintre cele patru, doar una, Irina-Camelia Begu, a reusit sa acceada in faza sferturilor de finala.

Begu a avut un meci foarte dificil in primul tur, eliminand-o greu, in trei seturi lungi, pe elvetianca Timea Bacsinszky. In aceste conditii, meciul din optimi cu georgianca Anna Tatishvili se anunta si mai dificil, aceasta fiind clasata cu peste 150 de pozitii mai sus in ierarhia mondiala decat Bacsinszky.

Cu toate acestea, Irina Begu nu a avut nicio problema cu Tatishvili, pe care a invins-o intr-un meci fara istoric. 6-3, 6-1 a fost scorul partidei dintre cele doua, iar jucatoarea romanca de 21 de ani ajunge in sferturile de finala ale unui turneu WTA pentru prima oara in ultimele sase luni.

Begu are sanse bune sa acceada chiar in semifinale, adversara ei din sferturi nefiind nicidecum una de neinvins. Magdalena Rybarikova este numele acesteia si, in ciuda faptului ca slovaca a invins-o pe Alexandra Dulgheru in primul tur de la Acapulco, aceasta este o jucatoare vulnerabila, fiind clasata doar pe locul 95 in lume.

Partida dintre Irina Begu si Magdalena Rybarikova o sa aiba loc vineri dimineata, in jurul orei 5:00, ora Romaniei.

Daca Irina Begu a reusit sa faca o figura frumoasa pana acum la Acapulco, nu acelasi lucru se poate spune si despre Alexandra Cadantu si Edina Gallovits-Hall. Prima dintre acestea, finalista la Monterrey saptamana trecuta, a fost eliminata din chiar primul tur la Acapulco de olandeza Michaella Krajicek.

De partea cealalta, Edina a facut cam tot ce i-a permis conditia in aceasta saptamana, calificandu-se pe tabloul principal dupa calificari si reusind s-o invinga si pe unguroaica Greta Arn in primul tur. Adversara din optimi, italianca Sara Errani, a fost mult prea redutabila pentru romanca de 27 de ani, aceasta cedand in doua seturi, scor 4-6, 1-6. Edina Gallovits-Hall va face insa pasul spre top 100 mondial din nou si are sansa chiar sa ocupe pozitia a 97-a in lume saptamana viitoare.

In alta ordine de idei, si Irina Begu va face un salt important in ierarhia mondiala WTA, calificarea in sferturile de finala de la Acapulco asigurandu-i urcarea pana undeva in jurul pozitiei 49. Daca aceasta va trece si de sferturi, va mai urca trei locuri, pana pe 46, adica la doar opt pozitii in spatele celei mai bune clasari mondiale a carierei sale.