Begu face senzatie in Mexic! E in careul de asi la Acapulco dupa o victorie lejera in sferturi

Irina-Camelia Begu a fost cea mai in forma jucatoare de tenis din Romania in sezonul 2011, reusind sa joace doua finale WTA si sa castige doua trofee ITF, dintre care unul la Bucuresti. Totusi, pustoaica de 21 de ani parea sa intre intr-un con de umbra serios in debutul acestui an, pierzand doua din primele ei trei meciuri din 2012.

Bucuresteanca si-a dat insa seama ca poate sa dea cu piciorul unei munci de ani de zile, asa ca a luat o pauza din circuit de o luna si jumatate si s-a intors mai puternica decat oricand. Turneul de 220 de mii de dolari de la Acapulco din aceasta saptamana a reprezentat momentul perfect pentru revenirea ei, iar romanca a reusit calificarea in semifinale.

Dupa un prim tur pe care l-a depasit greu, reusind o victorie aproape in extremis cu Timea Bacsinszky, Irina si-a dat drumul la joc si a reusit doua victorii la scor. Mai intai a fost georgianca Anna Tatishvili, care a pierdut cu 3-6, 1-6, dupa care slovaca Magdalena Rybarikova, cea care reusise sa treaca de Alexandra Dulgheru in urma cu doar cateva zile, a trebuit sa se recunoasca invinsa cu un umilitor 1-6, 2-6 in aceasta dimineata.

Rybarikova, clasata pe locul 95 in lume si fosta jucatoare de top 40 in 2009, nu a avut nicio speranta in fata Irinei Begu, cea care pare acum capabila chiar sa ajunga mai sus de locul 38 atins in septembrie 2011. Intre Irina si a treia sa finala WTA din cariera va sta insa un nume mare al tenisului mondial.

Flavia Pennetta este cea pe care Begu trebuie sa o invinga pentru a juca finala de la Acapulco, italianca fiind fosta jucatoare de top ten in 2009. In acest moment, Pennetta a ajuns la 30 de ani, dar se mentine inca in elita mondiala, fiind a 29-a jucatoare a lumii. Totusi, peninsulara nu pare chiar imposibil de invins, aceasta pierzand deja in 2012 patru meciuri, dintre care unul cu Nina Bratchikova, clasata pe 136 in lume, si unul cu Kateryna Bondarenko, a 90-a jucatoare a mapamondului.

La Acapulco, Pennetta a avut meciuri usoare in primul tur si in sferturi, dar in optimi a trecut greu de Sofia Arvidsson, cea care i-a furat primul set al disputei si a trimis setul doi in tie-break.

Revenind la Irina Begu, aceasta si-a asigurat deja 130 de puncte in clasamentul WTA prin calificarea in semifinalele turneului mexican, dar si un cec in valoare de 10.200 de dolari. Romanca va reveni mai mult ca sigur in top 50 mondial saptamana viitoare si are chiar sansa sa urce pana pe locul 46 in lume.