Sorana Carstea se califica in turul doi la Indian Wells, acolo unde o asteapta Radwanska

Dupa un inceput foarte bun de 2012 si victorii in fata unor jucatoare precum Samantha Stosur sau Vera Zvonareva, romanca Sorana Carstea a fost eliminata surprinzator la Monterrey in urma cu doua saptamani de Timea Babos, clasata in acel moment doar pe locul 107 WTA.

Sorana, o jucatoare de moral, a luat o scurta pauza din circuit dupa infrangerea neasteptata, si-a ”lins ranile” si a revenit mai puternica decat niciodata. Astfel, aceasta a depasit-o pe Iveta Benesova, din Cehia, in primul tur de la Indian Wells, dupa un meci de infarct.

Primul set a fost castigat de Benesova, a 43-a jucatoare a lumii, cu scorul de 6-4, dupa care setul doi a fost foarte echilibrat. Ambele jucatoare au avut nenumarate mingi de break, dar Sorana s-a concentrat mai bine in finalul actului si s-a impus cu 7-5. Setul decisiv a fost chiar mai dramatic, cele doua jucatoare alternand sclipirile cu momentele mai putin reusite.

Targovisteanca de aproape 22 de ani s-a impus in tie-break si a pus capat unei partide lungi de peste 165 de minute, la capatul careia s-a consemnat un raport al numarului total de puncte aproape incredibil. Astfel, Sorana a reusit sa castige 136 de puncte pe durata meciului cu Benesova, in vreme ce adversara ei a luat 135 de puncte.

Lasand la o parte tensiunea unui meci jucat pe muchie de cutit si castigat in adevaratul sens al cuvantului la limita, este de remarcat concentrarea si puterea de revenire a Soranei Carstea, doua atribute care i-au lipsit acesteia in ultimii ani si care au impiedicat-o sa depaseasca un anumit nivel in circuitul mondial.

Din nefericire, romanca are sanse minime sa-si continue parcursul de la Indian Wells dupa turul al doilea, urmand sa o intalneasca in aceasta faza a competitiei pe redutabila Agnieszka Radwanska, a cincea jucatoare a lumii. Poloneza de 23 de ani pare sa traverseze o perioada de gratie a carierei, reusind sa atinga cea mai buna pozitie in clasamentul mondial dupa o semifinala la Sydney, un sfert de finala la Melbourne, o semifinala la Doha si un trofeu la Dubai. De remarcat si ca singurele infrangeri ale Radwanskai din acest inceput de an au fost provocate de bielorusa Victoria Azarenka, lidera clasamentului WTA.

Pentru romani, turneul de la Indian Wells continua cu o zi de vineri plina. Alexandra Dulgheru o va confrunta pe americanca Irina Falconi , Simona Halep va da piept cu Shuai Zhang, din China, in vreme ce Irina Begu va juca cu Lucie Hradecka, din Cehia. Toate partidele vor conta pentru primul tur al competitiei de simplu feminin.