Halep si Begu urca in turul doi la Indian Wells, Dulgheru abandoneaza

Dupa ce Sorana Carstea reusise deja calificarea in turul al doilea al turneului de la Indian Wells, iar Monica Niculescu a primit un loc direct in faza a doua a competitiei, alte doua jucatoare de tenis din Romania au reusit sa avanseze la puternicul turneu american.

Simona Halep si Irina Begu le-au depasit pe Shuai Zhang si Lucie Hradecka, a cincea romanca prezenta pe tabloul principal de la Indian Wells, Alexandra Dulgheru, fiind nevoita sa abandoneze in disputa cu americanca Irina Falconi.

Halep si Dulgheru au intrat in competitie primele joi seara, cele doua luand starturi asemanatoare in meciurile cu Zhang si Falconi. Atat Simona, cat si Alexandra, si-au adjudecat destul de repede primul set al disputelor lor, dar in setul al doilea lucrurile s-au schimbat la 180 de grade pentru una din cele doua.

Dulgheru, fosta numar 26 in lume in 2011, a fost dominata clar de Irina Falconi in actul doi al partidei dintre cele doua, si, dupa ce a acuzat probleme fizice, a ales sa abandoneze la scorul de 5-2 pentru adversara ei. Este al patrulea turneu consecutiv, dupa Bogota, Monterrey si Acapulco, in care ”Piti” paraseste competitia din primul tur si evolutiile slabe din partea a doua a sezonului trecut par sa continue pentru romanca de 22 de ani.

Simona Halep, pe de alta parte, nu i-a dat nicio sansa chinezoaicei Zhang nici in setul doi, pe care si l-a adjudecat cu un scor identic celui din primul set, 6-1. Romanca de 20 de ani isi confirma astfel forma buna aratata la Doha si Dubai, urmand sa intalneasca in turul doi de la Indian Wells o adversara dificila, dar nu imposibil de invins.

Cehoaica Petra Cetkvoska va sta in fata Simonei, aceasta fiind clasata pe locul 30 in lume si fiind direct calificata in turul al doilea de la Indian Wells. Cetkovska a inceput sezonul 2012 destul de slab si a invins o singura jucatoare din primele 50 ale lumii in acest an.

Irina Begu, semifinalista la Acapulco saptamana trecuta, a avut o partida dificila in primul tur de la Indian Wells, dar a reusit sa castige, dovedind o tarie de caracter iesita din comun. Bucuresteanca de 21 de ani a pierdut primul set al disputei cu Lucie Hradecka, scor 4-6, dupa care s-a impus greu in setul doi, 7-5, dar a castigat clar actul decisiv, scor 6-2.

Irina va avea o misiune foarte dificila in turul al doilea, acolo unde o va intalni pe rusoaica Maria Kirilenko, a 23-a jucatoare a lumii in acest moment. Kirilenko le-a invins in acest an, printre altele, pe Sorana Carstea, in semifinale la Pattaya City, si pe Monica Niculescu, in primul tur de la Dubai.