Romania invinge Ucraina si va juca cu Polonia pentru un loc in sferturile CM de tenis de masa

Echipa nationala feminina de tenis de masa a Romaniei a incheiat asa cum a inceput grupele Campionatului Mondial din Germania, adica cu dreptul. Dupa trei victorii si o infrangere, Dodean, Samara si Szocs au invins echipa Ucrainei cu scorul de 3-2 si merg in optimile de finala de pe pozitia a doua in grupa.

Daniela Dodean a fost cea care a deschis ”balul” cu Ucraina, aradeanca de 24 de ani depasind-o destul de clar pe Ganna Gaponova, scor 3-1. Margarita Pesotska, cea mai bine clasata jucatoare a Ucrainei (locul 73 in lume) a iesit insa la rampa si a invins-o mai intai surprinzator pe Elizabeta Samara, a 39-a jucatoare a lumii.

A fost 3-2 in favoarea ex-sovieticei dupa un meci extrem de disputat si scorul general devenea egal, 1-1. Junioara Bernadette Szocs a avut la randul ei un meci dificil, cu Tetyana Bilenko, dar romanca a reusit sa se impuna pana la urma, scor 3-2. Pesotska a revenit insa in prim-plan si a egalat din nou disputa la general dupa un nou joc extrem de echilibrat.

Dodean a fost de aceasta data invinsa de Pesotska, cea care s-a impus cu un nou 3-2 greu, dar si putin norocos. Era 2-2 la general, un scor cu care Romania se mai infruntase de doua ori la Dortmund, impotriva Belarusului si Ungariei. Ca si in partidele cu Belarusul si Ungaria, fetele noastre au reusit sa-si adjudece punctul decisiv dupa o victorie lejera a Elizabetei Samara, scor 3-0, cu Ganna Gaponova.

Romania merge mai departe la CM de tenis de masa pe echipe din Germania si va intalni in optimile de finala ale turneului reprezentativa Poloniei. Aceasta, cu doua jucatoare de top 100 mondial in componenta, s-a clasat pe locul trei in grupa C, dupa Japonia si Germania.

Cea mai periculoasa jucatoare a Poloniei este in mod cert Li Qian, cea care este nascuta in China si ocupa, la varsta de 25 de ani, locul 34 in ierarhia mondiala. Daca fetele noastre vor depasi Polonia, misiunea de a avansa pana in semifinale va fi una practic imposibila. In fata lui Dodean, Samara si Szocs se vor afla din nou jucatoarele din China, cele care formeaza cea mai valoroasa echipa a lumii si care au invins deja Romania in grupe cu scorul de 3-0.

In competitia masculina, nationala Romaniei, angrenata in divizia secunda, a reusit sa depaseasca faza grupelor cu cinci victorii din cinci partide, bifand totodata si doar doua seturi pierdute. ”Tricolorii” sunt calificati direct in sferturile de finala, acolo unde vor da piept cu castigatoarea duelului dintre Australia si Italia.