Romania rateaza sferturile la Mondialul de tenis de masa dupa o infrangere cu Polonia

Desi delegatia Romaniei prezenta la Campionatul Mondial de tenis de masa rezervat echipelor care se desfasoara in Germania a afirmat in mai multe randuri ca se gandeste macar la semifinale pentru nationala feminina, aceasta a dezamagit si a fost eliminata inainte de faza sferturilor de finala.

Dupa o grupa in care au pierdut clar impotriva Chinei, dar au invins Ucraina, Ungaria, Belarus si SUA, fetele noastre s-au luat in piept cu Polonia in ”optimi”. Romania era favorita, in conditiile in care adversarele Danei Dodean, Elizabetei Samara si Bernadette Szocs aliniau un lot cu doar o jucatoare clasata in primele 90 ale lumii.

Daniela Dodean, clasata pe 47 in ierarhia mondiala ITTF, si-a adjudecat primul punct al partidei cu Polonia fara mari probleme, dupa un meci fara istoric impotriva Katarzinei Grzybowska. Romanca s-a impus cu scorul de 3-0, dar din nefericire acesta a fost singurul moment in care ”tricolorele” au condus disputa cu Polonia.

Elizabeta Samara, lidera nationalei noastre, a pierdut greu meciul cu Li Qian, de origine chineza, scor 1-3. Dupa Samara, a intrat in scena tanara Bernadette Szocs, cea care s-a lasat usor prada emotiilor si care a pierdut cu 0-3 in fata Nataliei Partyka, a 96-a jucatoare a lumii.

Al doilea punct al Romaniei a fost adjudecat tot de Dana Dodean, cea care a reusit o victorie entuziasmanta in fata lui Li Qian. A fost 3-1 in favoarea aradencei de 24 de ani, cea care a jucat perfect din punct de vedere tactic in fata unei jucatoare extrem de talentate si valoroase.

Din nefericire, cea pe ai caror umeri a cazut responsabilitate disputarii ultimului meci, Elizabeta Samara, a avut probleme mari fizice, fiind accidentata la unul din genunchi. Eliza a castigat un set in fata Katarzinei Grzybowska, dar a pierdut alte trei ”manse”, polonezele reusind astfel o calificare aproape nesperata.

Romania nu va parasi inca competitia din Germania, acolo unde va mai avea de disputat partidele pentru locurile 9-12. Polonia, in schimb, va merge in sferturi, acolo unde o asteapta o partida infernala cu China, cea mai buna reprezentativa a lumii in acest moment.