Una da, doua ba! Carstea a trecut de primul tur la Madrid, Niculescu si Halep au pierdut

Primul turneu de tenis disputat vreodata pe zgura albastra a debutat fericit pentru o jucatoare de la noi si mai putin fericit pentru alte doua. Astfel, Sorana Carstea a reusit o victorie de senzatie in primul tur la Madrid, in vreme ce Monica Niculescu si Simona Halep au fost invinse in faza inaugurala a turneului patronat de Ion Tiriac.

Carstea, care venea dupa o infrangere neasteptata in primul tur de la Estoril, in fata ibericei Soler Espinosa, a facut un meci fantastic in fata frantuzoaicei Marion Bartoli. A saptea jucatoare a lumii i-a furat primul set romancei dupa un tie-break echilibrat (castigat la 6), dar seturile doi si trei au fost dominate de jucatoarea targovisteanca.

Cu un joc ofensiv si placut ochiului, Sorana si-a depasit emotiile din debut si a invins-o la capatul unui meci extrem de echilibrat pe Bartoli, cea care a reusit in acest an inclusiv o victorie la lidera mondiala, Victoria Azarenka. A fost 6-4, 6-3 pentru Carstea in seturile doi si trei, meciul din primul tur de la Madrid durand aproape trei ore.

Carstea va evolua in turul al doilea impotriva castigatoarei dintre Anabel Medina Garrigues si Tsvetana Pironkova. Meciul se disputa chiar la ora scrierii acestui articol, iar iberica conduce detasat, scor 6-0, 3-0. Pentru accederea in turul doi in Spania, Sorana si-a asigurat un cec generos de 17.500 de euro, dar si 80 de puncte in clasamentul WTA.

Si Simona Halep a fost aproape de o victorie mare la Madrid, tanara noastra jucatoare dand peste o legenda vie a tenisului mondial, americanca Venus Williams. Cvintupla castigatoare de la Wimbledon a inceput foarte bine duelul cu Simona si a castigat la pas primul set, scor 6-1. Meciul nu s-a terminat insa repede, asa cum se asteptau multi, pentru ca Halep a revenit usor, usor in meci si a reusit sa joace de la egal la egal cu fosta lidera mondiala.

Setul al doilea i-a revenit jucatoarei noastre, cu 6-4, mansa decisiva fiind extrem de echilibrata. S-a ajuns pana la urma la tie-break, acolo unde Simona a reusit sa-i anuleze trei mingi de meci ilustrei sale adversare. Williams s-a impus pana la urma, la 6, dar impresia lasata de Halep a fost una foarte buna.

Nu acelasi lucru il putem spune despre Monica Niculescu, cea mai bine clasata jucatoare romanca a momentului. Aceasta a pierdut la zero primul set al meciului cu Lourdes Dominguez Lino. Mansa a doua a fost mult mai echilibrata, dar pana la urma s-a impus tot iberica, in tie-break.

A patra jucatoare din Romania care se afla pe tabloul principal de la Madrid, Irina Begu, va avea o misiune cu adevarat infernala in aceasta seara, in primul tur. Bucuresteanca va da peste rusoaica Maria Sarapova, locul doi mondial si cea care pare in acest moment cea mai in forma jucatoare a circuitului WTA.