Halep, din nou pe val! Victorie cu Jankovic in primul tur la Bruxelles, urmeaza Niculescu?

Dupa ce a avut ghinionul de a o intalni de doua ori la rand in turul inaugural al unui turneu WTA pe Venus Williams si a pierdut ambele meciuri, romanca Simona Halep parea din nou condamnata la un esec in primul tur. Adversara romancei in faza intai a turneului din aceasta saptamana de la Bruxelles era sarboaica Jelena Jankovic, fost numar unu mondial si clasata in acest moment pe locul 21 in lume.

Jankovic, care a inceput bine sezonul 2012 si a facut semifinale la Dubai, Kuala Lumpur si Copenhaga, venea la randul ei dupa o serie de infrangeri, suferite in primul tur la Stuttgart, Madrid si Roma. In Italia, chiar Sorana Carstea ii venise de hac Jelenei, dupa un meci de pomina, cu trei seturi si tie-break in decisiv.

Exact acelasi meci a fost si intre Simona Halep si Jelena Jankovic, desi romanca a inceput in forta si parea capabila sa transeze partida rapid. Tanara romanca si-a adjudecat primul set destul de usor, scor 6-2, si a reusit apoi un break in debutul mansei secunde. Ca o adevarata campioana, Jankovic a revenit cand nimeni nu se mai astepta si a recuperat punct cu punct, joc cu joc, pana a castigat setul al doilea cu scorul de 7-6.

In setul decisiv, tot sarboaica a dominat si a condus cu 3-0, 5-3 si 5-4, avand mai multe mingi de meci atat la 5-3, cat si la 5-4. A fost randul Simonei sa revina insa extraordinar, constanteanca reusind sa duca setul decisiv in tie-break. Aici, Jankovic nu a mai contat, iar Halep s-a impus clar, la 3, reusind calificarea in turul secund in Belgia.

Meciul dintre Halep si favorita numarul sase a turneului de la Bruxelles a durat nu mai putin de doua ore si 54 de minute, dar Simona are timp sa se recupereze, deoarece nu va juca astazi. Adversara lui Halep din turul al doilea se va decide dupa meciul dintre romanca Monica Niculescu si indianca Sania Mirza, meci care va avea loc azi, in jurul orei 13:00.

Niculescu, numarul 34 mondial, este favorita mare pe hartie la victorie, dar Mirza pare intr-o forma foarte buna. Indianca a jucat in calificarile de la Bruxelles pentru prima data la simplu din luna martie si a reusit o calificare pe tablou extrem de facila. Astfel, in ultimul tur al calificarilor, Sania Mirza a trecut de Lesia Tsurenko cu un categoric 6-0, 6-0.

O alta romanca, Irina Begu, a cedat ieri in primul tur la Strasbourg, fiind invinsa de Su-Wei Hsieh, din Taipei, cu scorul de 6-7, 6-3, 6-1. Si Alexandra Cadantu participa pe tabloul de la Strasbourg, jucatoarea noastra urmand sa o confrunte astazi in primul tur pe italianca Francesca Schiavone.