Simona Halep, in careul de asi de la Bruxelles!

La doar o luna dupa semifinala de la Fes, Simona Halep, cea mai in forma jucatoare de tenis romanca a momentului, a reusit sa ajunga din nou in „careul de asi” al unui turneu WTA. Constanteanca de 20 de ani a facut pasul spre penultima faza a competitiei de la Bruxelles, una cu mult mai prestigioasa decat cea de la Fes si dotata cu premii in valoare totala de 637 de mii de dolari.

Primul meci al Simonei la Bruxelles a fost si cel mai greu de pana acum, in fata romancei aflandu-se Jelena Jankovic, fosta lidera mondiala. Jucatoarea noastra a reusit sa o depaseasca pe sarboaica dupa un meci lung si greu, de trei seturi si cu tie-break in decisiv, iar efortul ei a dat roade, meciul din optimi fiind unul mult mai relaxat.

Halep a trecut in optimi de o alta romanca, Monica Niculescu, cea care, desti este mai bine clasata ca Simona, este intr-o forma mult mai slaba ca aceasta. Astfel, nu a fost deloc surprinzator ca Niculescu a cedat in doua seturi scurte, scor 1-6, 1-6, Halep ajungand astfel in al patrulea sfert de finala al sezonului.

Meciul din sferturi se anunta unul dificil, adversara romancei fiind una redutabila. Slovaca Dominika Cibulkova era clasata inaintea turneului din Belgia pe locul 16 mondial. In varsta de 23 de ani, aceasta nu a avut insa un inceput ideal de sezon si, in ciuda unei finale la Barcelona, a avut parte si de infrangeri neasteptate, cu jucatoare precum Akgul Amanmuradova sau Virginie Razzano.

Chiar si asa, Cibulkova a inceput meciul cu Halep mult mai bine decat romanca  si a dominat copios primul set. Jucatoarea noastra nu a reusit nicio lovitura castigatoare in sase jocuri, asa ca primul act al meciului a fost adjudecat categoric de jucatoarea slovaca, scor 6-0. Simona a inceput sa dea semne de revenire in primele jocuri ale setului doi, dar a fost in continuare inconstanta la serviciu.

Astfel, setul al doilea a fost o avalansa de break-uri succesive, cele doua jucatoare parand ambele apasate de tensiunea meciului. Pana la urma, Simona a fost mai lucida si mai incisiva si a reusit sa egaleze situatia la seturi, impunandu-se in actul doi cu 6-4. Profitand de ascendentul moral, Halep a inceput mai bine si setul decisiv si s-a detasat rapid, la scorul de 3-0.

In acel moment insa, a inceput ploaia, iar sfertul de finala a trebuit intrerupt. Dupa mai multe ore de pauza s-a reluat partida si, desi Cibulkova a parut mai implicata in meci, cea care a dictat ritmul a fost tot Simona Halep. Aceasta a reusit sa-si pastreze avantajul de trei jocuri in fata adversarei sale si s-a impus pana la urma cu 6-3 in setul trei.

Pentru Simona urmeaza in mod paradoxal un meci care pare mai usor decat cel din sferturile de finala, impotriva suedezei Sofia Arvidsson. Nordica nu este chiar o jucatoare modesta, dar ocupa doar locul 61 in ierarhia WTA, iar in acest an a reusit sa castige trofeul de la Memphis, dar in rest a avut evolutii mai degraba mediocre.

Meciul dintre Simona Halep si Sofia Arvidsson va avea loc astazi, cu incepere de la ora 17:00, si va fi transmis cel mai probabil in direct de postul de televiziune Eurosport.