Una si buna! Sorana Carstea trece de Li si se califica in turul 3 la Wimbledon

Desi ne-am grabit si am numit turneul de tenis de la Wimbledon din acest an o dezamagire pentru romani dupa eliminarile grosului jucatorilor prezenti pe tablourile de simplu, Sorana Carstea ne-a facut sa uitam tot, reusind o calificare de senzatie in turul al treilea.

Carstea, singura romanca ce a reusit sa depaseasca primul tur de simplu, pornea ca outsidera clara in meciul din turul doi cu chinezoaica Na Li. Aceasta din urma o invinsese pe Sorana in ambele dispute directe de pana acum si, pe langa faptul ca nu pierduse vreun set cu romanca, cedase doar sapte jocuri cu totul.

Lucrurile au stat cu totul altfel pe iarba londoneza ieri decat pe zgura pariziana, iar Sorana Carstea a preluat controlul meciului inca din start. Cu un serviciu mai solid ca oricand si un tupeu extraordinar la retur, romanca a facut rapid break-ul si a obligat-o pe ilustra ei adversara sa fie mereu cu un pas in urma ei.

Sorana a reusit chiar al doilea break in primul set al meciului cu Li, avand apoi sanse sa inchida mansa la 1 si la 2. De fiecare data, asiatica a revenit, iar la 2-5 chiar a reusit sa-i ia primul serviciu jucatoarei noastre. Cu toate acestea, Carstea si-a tinut moralul sus, si-a pastrat controlul de sine si a reusit sa faca un nou break, incheind setul cu scorul de 6-3.

Mansa a doua a fost mai echilibrata decat prima, Li fiind cea care a preluat initiativa inca din start. Astfel, Sorana si-a pierdut serviciul devreme si asiatica a pus stapanire totala pe joc, impresia generala fiind ca urma un set decisiv. Nu a fost insa asa, pentru ca jucatoarea noastra s-a mobilizat fantastic, si-a recuperat serviciul pierdut, iar la scorul de 5-4 in favoarea ei, a fructificat chiar prima minge de meci, pe serviciul lui Li.

Astfel, dupa o victorie fara dubii in primul tur cu Pauline Parmentier, Sorana Carstea inregistreaza o noua victorie clara si cu Na Li si isi egaleaza cea mai buna performanta a carierei pe iarba de la Wimbledon. Sunt sanse mari insa ca romanca sa nu opreasca aici, adversara ei din turul trei nefiind una invincibila.

Carstea va juca cu rusoaica Maria Kirilenko pentru calificarea in optimi, romanca avand avantaj in meciurile directe cu aceasta, scor 2-1. Sorana a invins-o pe jucatoarea clasata pe locul 19 in lume chiar pe iarba in urma cu patru ani, ultima intalnire directa, din acest an de la Pattaya City, revenindu-i in trei seturi ex-sovieticei.

In concursul de dublu feminin, Irina Begu si Monica Niculescu ne-au facut si ele o bucurie ieri, reusind accederea in turul al doilea. Cele doua au trecut cu 6-3, 6-2 de britanicele Baltacha si Keothavong si vor juca pentru calificarea in optimi cu castigatoarele din meciul Hsieh/Lisicki – Robson/Watson.