Alexandra Cadantu viseaza la titlul de simplu de la BCR Open, trofeul de dublu ramane la noi

Dupa ce Irina Begu si-a adjudecat trofeul de simplu al turneului BCR Open Romania de anul trecut, iubitorii tenisului de la noi spera ca acest titlu sa ramana in tara. Astfel, desi campioana en-titre a fost eliminata in sferturi, Alexandra Cadantu a acces in semifinale si isi continua cursa pentru un trofeu care ar insemna mult pentru ascensiunea acesteia in ierarhia mondiala WTA.

Cadantu nu a avut deloc o partida usoara in sferturile de finala ale competitiei disputate la Arenele BNR din Bucuresti, desi debutul meciului i-a facut pe spectatori sa spere intr-o victorie rapida. Pauline Parmentier, adversara jucatoarei noastre, a inceput slab meciul si a cedat rapid primul set, scor 2-6, dar a revenit in mansa a doua, pe fondul unui lung sir de greseli nefortate ale Alexandrei.

Parmentier s-a impus in setul doi cu scorul de 6-4 si parea a avea un ascendent moral asupra Alexandrei Cadantu in actul decisiv. Totusi, romanca ocupanta a locului 77 mondial s-a montat extraordinar si a dominat destul de clar jocul in ultima jumatate de ora a meciului.

Cadantu a servit aproape perfect, a jucat excelent de pe fundul terenului si a avut mereu initiativa, asumandu-si mult mai multe riscuri decat Parmentier. Jocul pozitiv al romancei nu a ramas nerasplatit, iar setul decisiv a fost adjudecat destul de usor de aceasta, scor 6-1.

Din nefericire, Alexandra nu a fost acompaniata de Irina Begu in semifinalele BCR Open, favorita doi a competitiei pierzand neasteptat in fata ibericei Garbine Muguruza. Begu a inceput in forta meciul cu spanioloaica si si-a adjudecat rapid primul set, scor 6-1, dar apoi nu s-a mai regasit si s-a invins practic singura, cu foarte multe greseli nefortate, mai ales pe serviciu.

Muguruza nu a jucat extraordinar in niciun moment, dar a fost mai inteligenta ca Begu si a asteptat mereu greseala adversarei, care din nefericire a venit mai mereu. 6-3, 7-5 a fost scorul ultimelor doua seturi ale sfertului de finala, iar Muguruza este acum la un pas de ultimul act de la Bucuresti.

In semifinalele de simplu, care se disputa azi, Muguruza o va confrunta pe frantuzoaica Alize Cornet, favorita numarul 1 a competitiei, iar Cadantu va da piept cu surprinzatoarea Torro-Flor, venita din calificari.

Daca la simplu speram sa avem o jucatoare in finala care sa se lupte cu trofeul pe masa, la dublu este sigur ca titlul va ramane (si) in Romania. Astfel, perechea suta la suta romaneasca formata din Elena Bogdan si Raluca Olaru va da piept in finala de astazi cu perechea romano-franceza Irina Begu/Alize Cornet.