Bomba la Beijing! Marius Copil il invinge pe Marin Cilic, numarul 13 mondial

Daca Victor Hanescu si Adrian Ungur au reusit in ultimele saptamani sa ne faca niste bucurii destul de mari in turnee mici din circuitul mondial de tenis, surpriza a venit de la tanarul Marius Copil, cel care a reusit o victorie de senzatie intr-un turneu urias.

La Beijing, acolo unde sunt puse in joc peste doua milioane de dolari, romanul parea sa mearga in vacanta, acesta primind un wild-card (invitatie) pe tabloul principal. Clasat doar pe locul 219 in lume, jucatorul nostru pornea ca outsider clar in disputa din primul tur cu croatul Marin Cilici, al 13-lea jucator in ierarhia mondiala si fost jucator de top ten.

Disputa dintre cei doi a inceput destul de previzibil, cu Cilic la conducere si Copil incercand sa tina cat mai aproape de foarte puternicul sau adversar. Romanul s-a bazat ca intotdeauna pe serviciul sau extrem de puternic, dar ex-iugoslavul si-a fructificat plusul de experienta si s-a impus in primul act cu 6-3.

La doar 21 de ani, Copil ar fi putut sa-si piarda cumpatul si sa se predea dupa acest prim set pierdut, dar a continuat sa se tina scai de adversarul sau, reusind sa impinga setul doi in tie-break. Aici Marius nu i-a lasat nicio sansa lui Cilic si s-a impus la zero, asa ca meciul urma sa se decida intr-un act decisiv pe care putini l-ar fi asteptat.

Si aici Copil a continuat sa joace fara complexe si extrem de pozitiv, trecand la conducerea meciului practic in multe momente. Cilic, care nu mai jucase niciun meci in circuit dupa sfertul de finala de la US Open, a cedat putin si fizic pe final, asa ca tenismanul roman a reusit sa se impuna in setul trei fara „prelungiri”, scor 6-4.

Este prima victorie a lui Marius Copil pe tabloul principal al unui turneu ATP 500, dar si prima izbanda in fata unui jucator de top 20 mondial. Romanul este sigur de urcarea in top 200 pentru prima data in cariera saptamana viitoare, cele 45 de puncte ATP obtinute pentru calificarea in turul doi de la Beijing fiind „aur” pentru tanarul nostru jucator.

Nici cecul de peste 26 de mii de dolari nu este unul de refuzat, chiar daca suntem convinsi ca inainte de bani Copil se gandeste acum la disputa din optimi, una cel putin la fel de dificila, in fata germanului Florian Mayer. Acesta este al 29-lea jucator al lumii si l-a depasit in primul tur din China pe Fabio Fognini cu un concludent 6-1, 6-2.

Saptamana de tenis a inceput bine si pentru jucatoarele romance din circuit, Monica Niculescu si Sorana Carstea reusind victorii in primul tur tot la Bejing. Niculescu a trecut cu 6-2, 6-0 de Lucie Safarova, in vreme ce Carstea a invins-o pe Sofia Arvidsson cu 6-2, 6-3.