Semifinalele de la Australian Open

Liderul mondial Djokovic s-a recuperat miraculos în mai putin de 48 de ore dupa maratonul de cinci ore si doua minute de transpiratie împotriva lui Stanislas Wawrinka, iar în meciul din sferturi cu Tomas Berdych, a alergat ca si cum abia ar fi pasit pragul la Australian Open. Precum Popeye Marinarul în filmele de animatie, Nole a capatat forte nebanuite, iar în meciul sau cu numarul cinci de la Melbourne, l-a supus pe ceh la un forcing continuu. „M-am simtit suficient de bine pentru a juca un alt meci de cinci ore. Dar nu m-am gandit la acest lucru, ci am intrat în teren sa-mi fac treaba cat mai rapid si mai eficient”, a declarat Djokovic dupa joc. Sarbul a avut nevoie doar de doua ore si jumatate pentru a-l învinge pe numarul 6 mondial, timp în care a facut o noua demonstratie de tenis: 6-1, 4-6, 6-1, 6-4. La sfarsit, Djokovic a obtinut succesul de care avea nevoie pentru a deschide albumul cu recorduri. Djokovic va juca in semifinale cu spaniolul David Ferrer care a trecut de Nicolas Almagro cu scorul 4-6, 4-6, 7-5, 7-6, 6-2.
Roger Federer a avut nevoie de cinci seturi pentru a-l invinge pe Jo-Wilfried Tsonga (sferturi, Australian Open), elvetianul impunandu-se cu 6-3 in decisiv. Meciul de pe „Rod Laver Arena” a fost unul spectaculos – a ridicat publicul in picioare in mai multe randuri. In semifinale, Federer se va duela cu Andy Murray. Partida a durat trei ore si 35 de minute. Scorul final a fost Roger Federer – Jo-Wilfried Tsonga 7-6(4) 4-6 7-6(4) 3-6 6-3.
„A fost un meci foarte dificil, nu stii la ce sa te astepti din partea lui Jo (n.r. Tsonga). Am fost pus de multe ori in dificultate, Tsonga a jucat un tenis de exceptie. Iau lucrurile punct cu punct, ador tenisul, sper sa merg cat mai departe aici (n.r. la Melbourne). Imi place sa joc asemenea meciuri, lumea este incantata cand vede cinci seturi. In primul rand ma gandesc la recuperare, iar de-abia apoi la meciul cu Andy Murray. Stiu ca va fi foarte greu, Andy a jucat fantastic in 2012”, a declarat Roger Federer la finalul disputei cu Jo-Wilfried Tsonga.

In turneul feminin, o mare surpriza. Sloane Stephens, in varsta de 19 ani, a trecut, scor 3-6, 7-5, 6-4, de Serena Williams, care a acuzat dureri la spate si a primit ingrijiri, si va juca in semifinale cu numarul 1 mondial, Victoria Azarenka.
De la infrangerea in primul tur la Roland-Garros in fata Virginiei Razzano, Serena a pierdut un singur meci din 41 disputate. Victoria Azarenka a trecut in sferturi de rusoaica Svetlana Kuznetova, scor 7-5, 6-1.
In cealalta semifinala se vor intalni, joi, Na Li si Maria Sarapova.