Andy Murray a castigat la Miami si este pe locul 2 mondial

Turneul Masters 1000 de la Miami a fost castigat, pentru a doua oara, de scotianul Andy Murray. Andy a dispus in finala de tenismanul spaniol David Ferrer, cu scorul de 2-6, 6-4, 7-6 (7/1). Gratie acestui titlu Andy Murray a revenit pe locul 2 in clasamentul mondial ATP, cea mai buna pozitie a carierei. Andy l-a intrecut pe elvetianul Roger Federer.
Finala a durat 2 ore si 44 de minute. Meciul, disputat in miezul zilei, pe o caldura sufocanta, pe langa umiditatea ridicata din Florida, a aratat doi jucatori marcati de oboseala, in setul decisiv inregistrandu-se 10 break-uri, situatie care nu se mai intalneşte, la acest nivel, nici in turneele feminine, mai ales pe o suprafata rapida, precum cea de pe terenurile de la Key Biskayne.