Nole sufera, dar castiga

Nu e usor sa fii primul in lume… Numarul 1 mondial Novak Djokovic a suferit miercuri pentru a ajunge in optimile de finala ale turneului ATP Masters 1000 de la Monte Carlo, invingandu-l cu 4-6, 6-1, 6-4, pe rusul Mihail Iujnii, insa este linistit in privinta starii gleznei sale drepte.
Finalist aici anul trecut, tenismanul sarb a fost multa vreme incert pentru editia 2013, dupa ce si-a sucit glezna pe 7 aprilie in sfertul de finala al Cupei Davis cu SUA.
El va juca in optimi, joi, cu castigatorul din meciul care ii va opune pe argentinianul Juan Monaco si pe letonul Ernests Gulbis.
Pe sarb l-au trecut transpiratiile cand Iujnii, autorul catorva lovituri splendide, il conducea cu 4-3 in setul 3 pe un Central plin pana la refuz. Dupa mingea de meci, el a ridicat bratele spre cer, vizibil usurat, insa tot atat de epuizat dupa un meci de 2 ore si 15 minute.
”Sunt foarte fericit ca am castigat acest meci, primul pe zgura din acest sezon. Fizic, nu sunt inca 100 la suta. Glezna este bine acum, sa vedem maine ce va fi”, a declarat nr. 1 mondial intr-o franceza in progres constant, la microfonul stadionului.
El s-a impus sub ochii lui Rafael Nadal care, dupa conferinta ce a urmat victoriei sale (a 45-a din 46 meciuri la Monte Carlo) in fata australianului Marinko Matosevic (6-1, 6-2), a urmarit finalul de meci din zona presei, de la ultimul etaj al luxosului club-house al Monte Carlo Country Club.