Rafa Nadal record absolut la Roland Garros, opt titluri (video)

Rafael Nadal si-a trecut in cont, duminica, cea de-a opta victorie la turneul de Grand Slam de la Roland Garros, favoritul numarul trei invingandu-l, scor 6-3, 6-2, 6-3, pe David Ferrer (4) intr-o finala spaniola.
Rafael a eliminat anterior pe Daniel Brands, Martin Klizan, Fabio Fognini, Kei Nishikori, Stanislas Wawrinka si in cea ce am putea numi adevarata finala pe Novk Djokovici cu 64, 3-6, 6-1, 7-6(3). Nadal cedase doar trei seturi pana la finala, in timp ce Ferrer reusise performana sa nu piarda nici un set. Adversarii sai au fost Marinko Matosevici, Albert Montanes, Feliciano Lopez, Kevin Anderson, Tommy Robredo si in semifinala Jo-Wilfried Tonga.

Finala de la Paris a durat doua ore si 16 minute. Pentru Nadal, victoria de duminica a fost a 59-a la Roland Garros in 60 de meciuri, un record.

Nascut pe 3 iunie 1986, Rafael Nadal este jucator profesionist din anul 2001. De-a lungul carierei, ibericul a castigat de nu mai putin de opt ori turneul de la Roland Garros (2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012 si 2013).

In urma succesului de la Paris, Rafael Nadal a ajuns la 12 turnee de Grand Slam cucerite (recordul ii apartine lui Roger Federer – 17).

Interesant este faptul ca Nadal devine primul jucator din istorie (n.r. din Era Open) care a reusit sa triumfe de opt ori intr-un turneu de Grand Slam.