Super Halep: a treia semifinala in ultimele patru turnee !

Cu trei semifinale in ultimele patru turnee jucate, Simona Halep se numara la ora actuala printre cele mai in forma jucatoare din WTA. In sferturi la Hertogenbosch romanca si-a impus din nou cuvantul gratie unei alte evolutii devastatoare: 6-3, 6-1 cu Lesia Tsurenko, o jucatoare clasata pe locul 78 in lume. Nici ploaia care a dat peste cap programul zilei la turneul olandez, nici decizia organizatorilor de a o muta pe terenul 5, intr-o tentativa de a termina toate meciurile in timp, nimic din toate aceste potentiale inconveniente n-au deturnat-o pe Simona din drumul ei. Nimic nu s-a schimbat fata de meciul cu Vinci: Simona arata tot mai sigura si mai puternica, iar increderea pe care o aduna cu fiecare victorie este un avantaj inestimabil. Acelasi joc entuziasmant, agresiv si precis in acelasi timp, aceeasi eficacitate sporita la serviciu (80 la suta din punctele jucate cu primul serviciu, in plus, a salvat toate cele trei sanse de break de care a beneficiat adversara sa). Dominare autoritara, niciun fel de emotii, multa incredere si meci inchis in o ora si zece minute, cu un nou scor categoric si absolut incontestabil. Ar fi putut fi un nou set la zero, pentru ca Simona a avut o minge de meci si la 5-0, dar e deja un detaliu nesemnificativ.

Dupa primul titlu al carierei, reusit weekendul trecut, la Nurnberg, acum este o alta premiera: prima semifinala pe iarba a carierei pentru Simona, care va avea, in meciul urmator, sansa revansei cu Carla Suarez-Navarro. De cand a inceput aceasta serie incredibila, in care s-au adunat 14 victorii, Halep a fost invinsa de doar doua jucatoare: Serena Williams, in semifinale la Roma, si Carla Suarez Navarro. La cea din urma a pierdut in primul tur la Roland Garros, intr-o partida in care a controlat si castigat primul set, apoi a avut un break avantaj in cel secund. Per total, jucatoarea iberica are 4-2 in meciurile directe, toate jucate pe zgura sau pe hard. Maine, asadar, va fi primul meci pe iarba intre cele doua. Cu aceasta calificare in semifinalele de la Hertogenbosch, Simona este, virtual, pe locurile 39-41, in functie de rezultatele celorlalte fete.

Iarba le prinde bine lui Horia Tecau si Max Mirnyi, care au ajuns in finala turneului olandez fara sa piarda vreun set. Ultima victima a fost cuplul olandez De Bakker/Huta Galung, cei care, cu o zi inainte, ii invinsesera, intr-un meci dramatic ca evolutie a scorului, pe Florin Mergea si Filip Polasek. Si acest meci a fost strans: primul set s-a decis la tie-break, in vreme ce setul secund s-ar fi putut decide cand ai nostri au servit pentru meci la 5-4. Din fericire, desi s-a ratat momentul, Horia si Max au inchis meciul tot in tiebreak, impunandu-se cu 7/6, 7/6. Pentru Horia si Max este finala cu numarul patru in acest sezon: doua pierdute, la Sydney si Delray Beach, una castigata, la Bucuresti.

Si in finala probei feminine de dublu vom avea o reprezentanta: Irina Begu, care joaca in aceasta saptamana alaturi de Anabel Medina Garrigues, va juca in meciul pentru trofeu, dupa ce cele doua au castigat cu 5-7, 6-2, 10-2 semifinala cu Aoyama/Moulton.