Hanescu si Cadantu in semifinale

Avem bucuria sa va anuntam ca doi sportivi romani au obtinut vineri calificarea in semifinalele turneelor la care participa in aceasta saptamana.

Victor Hanescu a trecut de germanul Daniel Brands, scor 6-3, 6-4, in sferturile de finala ale turneului de la Gstaad. Romanul in virsta de 32 de ani a stat doar o ora si 10 minute pe teren cu cel care l-a eliminat pe Roger Federer in turul anterior

Este al doilea turneu din iulie in care Victor Hanescu atinge faza semifinalelor, dupa ce a atins careul de asi si la Stuttgart, acolo unde a fost invins de neamtul Philipp Kohlschreiber. A fost al doilea meci pe care Victor Hanescu l-a disputat contra lui Brands, dupa celebra partida din turul III de la Wimbledon 2010, incheiata dupa ce romanul a avut o altercatie cu fanii englezi.
Turneul de la Gstaad este singurul turneu ATP cistigat de Victor Hanescu in cariera. Urmatorul adversar al lui Victor este rusul Mikhail Iujnii.

Jucatoarea romanca de tenis Alexandra Cadantu s-a calificat in semifinalele turneului WTA de la Baku (Azerbaidjan), dotat cu premii totale de 235.000 de dolari, dupa ce a dispus, vineri, in sferturi, de kazaha Galina Voskoboeva cu scorul de 6-3, 6-7 (3), 6-3.
Cadantu, a patra favorita, a obtinut victoria dupa un meci care a durat 2 ore si 31 de minute, iar in penultimul act o va infrunta pe ucraineanca Elina Svitolina (N. 7), care a eliminat-o pe croata Donna Vekic (N. 2), cui 6-2, 6-3.
Alexandra si-a asigurat un cec de 10.725 de dolari si 130 de puncte WTA.
In cealalta semifinala, se vor intalni Ons Jabeur si Shahar Peer. Ons Jabeur (Tunisia) a profitat de abandonul polonezei Magda Linette, la scorul de 6-3, 4-1, in timp de Shahar Peer (Israel) a trecut de slovena Tadeja Majeric, cu 6-0, 6-4.