Sorana Cirstea a castigat un meci-spectacol cu fosta lidera mondiala, Caroline Wozniacki

Sorana Cirstea a obtinut una dintre victoriile remarcabile ale anului, trecand de Caroline Wozniacki intr-un meci strans si spectaculos, dupa ce a salvat mingi de meci!

Sorana a obtinut miercuri noaptea la Toronto una dintre acele victorii care-ti aduc nu doar niste puncte, ci si o portie consistenta de incredere in fortele proprii. N-o mai fi Caroline Wozniacki lider mondial, dar asta nu inseamna ca nu e un succes de aplaudat, mai cu seama ca trecuse ceva vreme de la ultima victorie cu adevarat sonora a romancei. Iar felul in care s-a desfasurat meciul contribuie la sentimentul foarte placut cu care trebuie sa fi iesit de pe teren jucatoarea noastra. Dupa un prim set impanat cu break-uri, in care Sori a revenit de la 3-5, numai pentru a-si pierde serviciul la 5-6, a urmat un set secund despre care „pe muchie de cutit” ar fi putin spus. A fost randul Soranei sa aiba un avantaj de 5-3 si sa-l piarda, ba chiar a ajuns din nou in situatia din primul set, pe cale sa-si piarda serviciul la 5-6. Numai ca de data asta Cirstea a rezolvat situatia, raspunzand cu una dintre cele mai faste serii de puncte pe care le-am vazut vreodata la ea. De la 15-40 si, deci, doua mingi de meci, Sorana a castigat 15 puncte la rand (!) cu care a rezolvat game-ul cu pricina, a castigat tiebreak-ul la zero si a castigat si primul game din setul decisiv tot la zero.
In game-ul patru, Sorana a facut break, iar victoria parea sa se apropie. A venit, dar nu asa simplu cum am fi crezut initial. Woz a replicat cu un rebreak, iar la 4-4 a avut minge de break, care, odata transformata, ar fi adus-o in situatia de a servi pentru meci. Dar Sorana a raspuns din nou cu o serie castigatoare, de data asta „doar” sapte la rand, cu care a pus capat meciului, dupa doua ore si 56 de minute: 5-7, 7-6 (0), 6-4.
Este a treia victorie din palmares contra lui Wozniacki pentru Sori – precedenta sonora intamplandu-se la acel Roland Garros la care romanca a mers pana in sferturi. De asemenea, este victoria cu numarul 10 a carierei contra unei jucatoare de Top 10 pentru Sorana, care o va intalni astazi, in optimile de finala, pe Jelena Jankovic. Contra fostei lidere mondiale, Sori conduce cu 3-2 in meciurile directe, pierzandu-le insa pe singurele doua jucate pe hard, intamplator si cele mai recente.
Cu inca o victorie, Sorana ar urca alte trei locuri in clasament, pana pe locul 24, recuperand astfel tot terenul pierdut in urma cu cateva saptamani. Ea ar depasi-o, astfel, printre altele, si pe Simona Halep.