Si Stosur este pe lista Simonei !

Agnieszka Radwanska, Jelena Jankovic, Roberta Vinci, Kirsten Flipkens, Svetlana Kuznetsova, Andrea Petkovic, Marion Bartoli. Mai adaugati un nume important la impresionanta lista de victime de profil inalt pe care le-a facut Simona Halep in aceasta vara. Intoarsa cu forte proaspete dupa o binemeritata vacanta, Simona continua lucrurile de acolo de unde le lasase. Faptul ca, intre timp, s-a schimbat din nou suprafata conteaza prea putin. Simona a reusit sa invinga pentru a doua zi consecutiva o campioana de Slam, ridicand la patru numarul acestor victime pentru fetele noastre (Kvitova, Na Li – invinse de Sorana, Bartoli, Stosur – invinse de Simona) in ultimele doua saptamani.
Succesul cu Stosur e cu atat mai notabil cu cat romanca nu castigase niciunul dintre precedentele trei meciuri directe cu Samantha. A fost un meci greu, un test solicitant pentru Simo, dar pe care jucatoarea noastra l-a depasit impecabil. Simona a fost mereu la conducere si a negociat cu succes ceea ce ar fi putut fi un moment de turnura al meciului, dupa ce si-a pierdut serviciul la 4-5 in setul secund, desi, ceva mai devreme, avusese cateva oportunitati bune de a face break-ul desprinderii. Simona a revenit in forta in decisiv si a debutat cu break la zero. La 2-0 pentru ea, Halep a irosit patru sanse de dublu break, pierzand game-ul, ceea ce iarasi ar fi putut sa relanseze meciul. Dar romanca a continuat netulburata si si-a castigat cu autoritate serviciul (76 la suta procentaj pe primul serviciu in meci), impunandu-se cu 6-4, 4-6, 6-2, in doua ore fara un minut.
Sigura de urcarea pe locul 23, Simona o va intalni in sferturi pe Serena Williams. Cel mai recent meci dintre cele doua s-a jucat anul acesta in semifinale la Roma, turneul exploziei pentru Simona, iar Williams a castigat atunci cu 6-3, 6-0 si pe fondul oboselii jucatoarei noastre. Prima intalnire directa a avut loc la Wimbledon, acum doi ani, tot americanca impunandu-se si atunci, dar in trei seturi.
De la Roma incoace, Simona a castigat trei titluri (doua pe zgura, unul pe iarba) si a jucat o semifinala. Acum ajunge in sferturi la primul ei turneu din sezonul de hard, cu doua victorii de prestigiu deja la activ. Este, de asemenea, duelul jucatoarelor care conduc in clasamentul titlurilor castigate in acest sezon. Absolut remarcabil, cu trei titluri, Simona e a doua clasata intr-un top condus cu autoritate de Serena, 8 titluri.
„Simona e o jucatoare foarte buna. Returneaza foarte multe mingi. Cred ca va fi un meci greu pentru mine pe aceasta suprafata. Simona joaca foarte bine, e foarte rapida si face foarte putine lucruri gresit. Cu astfel de jucatoare este, uneori, cel mai greu de jucat”, a spus Serena, dupa victoria ei din meciul cu Mona Barthel.
Celelalte sferturi sunt Wozniacki – Azarenka si Vinci – Jankovic. Sfertul Na Li – Radwanska nu se va mai juca, poloneza retragandu-se pentru a merge acasa, la funeraliile bunicului ei.