Simona Halep, doua meciuri pana la semifinala US Open

Simona Halep este deja o revelatie a turneului american de Mare Slem, US Open 2013, asa cum este prezentata chiar pe pagina oficiala de internet a turneului. A reusit pana acum cea mai buna evolutie a carierei sale la US Open, este favorita conform clasamenului WTA cu Pennetta si daca continua evolutia foarte sigura, putem spera la o semifinala realmente istorica, sau poate chiar mai mult !
Simona nu este un balon cu sapun. Victoriile Simonei nu sunt un accident. Simona s-a metamorfozat intr-o jucatoare de top, o jucatoare care-si obține ce e al ei cu autoritate, si o face intr-un stil care lasa loc la tot mai puține comentarii.
E abia a treia oara in ultimii cinci ani cand un roman joaca la simplu in saptamana a doua la un turneu de Slam. Dupa 1989, romanii au ajuns de sase ori in sferturi la turneele de Grand Slam si o data in semifinale (Irina Spirlea).
Asadar, dupa o victorie obținuta cu greutate si alte doua blitz, Simona Halep se gaseste in situația de a evolua in a doua saptamana a unui Grand Slam pentru prima oara in cariera. A doua saptamana la un Slam inseamna in tenis cam ce reprezinta primavara europeana la fotbal: simbolic, dar si valoric, este semnul relevanței. Te numeri printre cei care au trecut cu bine de iuresul preliminar al turneului, cei puțini, dar puternici, care joaca fazele avansate, meciurile care conteaza, care fac diferența intre varful clasamentului si pluton. Intre prima si a doua saptamana se trage linia, se impart punctele mari si premiile cu adevarat consistente. Aici se dau bataliile mari si tot de aici se obțin experiențele care vor conta, in viitor, la alte Slamuri.
Si-mi voi menține aceasta idee indiferent de rezultatul din meciul cu Flavia Pennetta. De ce?
Pana la proba contrarie, Simona este o jucatoare de Top 20, cu mari perspective (nu doar valorice, ci matematice) de a se apropia puternic de Top 10, cu sau fara un parcurs lung la US Open. Rezultatele ei din aceasta vara nu sunt numai covarsitoare (33 de victorii din ultimele 38 de meciuri jucate), ci si rar intalnite chiar si la jucatoarele de top (4 titluri, dintre care doua in saptamani consecutive; cele patru titluri au fost obținute pe trei suprafețe diferite: zgura, iarba, hard). Doar Serena Williams (opt titluri) are mai multe. Comparativ, jucatoarele din top 10 au adunat urmatoarele rezultate: Kvitova – 1 titlu, Kerber – 0 titluri, Wozniacki – 0 titluri, Bartoli – 1 titlu, Na Li – 1 titlu, Errani – 1 titlu, Radwanska – 2 titluri, Sharapova – 2 titluri, Azarenka – 3 titluri. Cel mai important: calitatea jocului Simonei nu doar ca se menține, dar mai si creste in consistența. Tot mai apreciat de comentatori si specialisti din intreaga lume, tenisul jucat de Halep este cel mai bun indicator ca nimic din acest serial fericit nu este doar un rod al unei forme de moment.
Tot din motivele de mai sus, nu e niciun fel de greseala sau de exagerare daca admitem ca Simona are prima sansa, pe partea ei de tablou, la o calificare in semifinala. Ca sa ajunga acolo, jucatoarea noastra trebuie sa treaca mai intai de Flavia Pennetta. Apoi, adversara ei din sferturi s-ar alege dintre Roberta Vinci si Camila Giorgi – toate trei, jucatoare din Italia. Una dintre cele patru va juca in premiera o semifinala de Slam. O privire detaliata pe meciul cu Pennetta, cu mențiunea ca Simona n-a mai intalnit-o niciodata pe Giorgi, in vreme ce pe Vinci o conduce cu 3-2, doua victorii fiind obținute chiar in aceasta vara, 6-4, 6-2 la Roma si 6-0, 6-1 la Hertogenbosch.
La 31 de ani, dupa o perioada in care accidentarile si lipsa formei au scos-o din prim-plan, Flavia Pennetta isi regaseste, treptat, cel mai bun nivel al ei, cu o a doua calificare in turul 4 al unui Slam in 2013, dupa cea de la Wimbledon, unde a pierdut la Flipkens. Italianca ajunsa acum pe locul 83 WTA le-a eliminat pana acum pe Nicole Gibbs (6-0, 6-2), pe Sara Errani (6-3, 6-1) si pe Svetlana Kuznetsova (7-5, 6-1). Victorii clare, concludente si impresionante, care au reamintit de vremurile bune ale Flaviei la New York. US Open e un Slam la care ea se simte excelent si la care a obținut cele mai bune rezultate dintre cele 4 turnee de GS: a ajuns de trei ori pana in sferturi, in 2008, 2009 si 2011.
Va juca, azi, pentru a patra calificare in sferturi. Motivație care face meciul nu greu, ci foarte greu pentru Simona.
La asta se adauga rezultatele din meciurile directe. Flavia are 2-0 contra Simonei, dar aici e loc de o paranteza. Primul succes a venit tocmai in 2010, in sferturi la Marbella, si a fost foarte strans: 6-4, 7-6. Al doilea insa e cel cu un asterisc. E vorba de meciul jucat in aceasta vara, la Bastad, una dintre cele cinci infrangeri suferite de Halep in ultimele 38 de meciuri, infrangeri de care vorbeam mai sus. De ce cu asterisc? Pentru ca Simona, care venea dupa titlul de la Budapesta, s-a retras in setul trei, acuzand noi dureri la zona lombara. Pana sa se ajunga acolo, meciul a fost in zona Simonei, care a avut doua mingi de break in setul doi, la scorul de 6-4, 5-5. Despre acel meci am scris aici. Ce am reținut din el a fost ca Simona a dominat destul de clar meciul in primul set si revenirea fulger a romancei din setul doi, cand, de la 2-5, a revenit intr-o clipa, egaland la 5-5 si avand acele doua sanse de break, pe prima dintre ele Pennetta salvand-o dupa o defensiva fantastica.
De data asta, miza e alta: Pennetta are o experiența superioara si a jucat bine pana acum in turneu, dar, exceptand, pe alocuri, primul set cu Kuznetsova, nu a fost nici testata. Sara Errani a avut mari probleme de incredere, iar Kuznetsova ramane, din pacate pentru talentul ei, un munte de inconstanța. Simona va fi un alt gen de test pentru Flavia, a carei reacție de dupa retragerea lui Halep de la Bastad a spus, la momentul cu pricina, destul de multe despre respectul pe care l-a capatat fața de romanca. Fața de turneul din Suedia, Simona ar trebui sa fie mult mai proaspata acum: durata foarte scurta a meciurilor din tururile 2 si 3 a contribuit la asta, la fel ca si ziua de pauza.
Meciul se va juca pe Louis Armstrong, de la ora 18:00, a doua apariție consecutiva a Simonei in deschiderea programului de pe Armstrong.