Simona Halep, tripla la Sofia. Romanca va juca in semifinale cu Samantha Stosur

Simona Halep a castigat si al treilea meci din faza grupelor in turneul de la Sofia si se pregateste sa o intalneasca in semifinale pe australianca Samantha Stosur.

Desi calificata deja in penultimul act al concursului cu premii totale de 750.000 de dolari, romanca nu s-a menajat si a obtinut o noua victorie convingatoare, a 51-a din acest an. Halep, cap de serie numarul 1 in capitala Bulgariei, s-a impus cu un dublu 6-1 in fata Elinei Svitolina (Ucraina), la capatul unui meci care a durat doar 47 de minute. In precedentele doua partide de la Sofia, Simona le invinsese pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova si pe frantuzoaica Alize Cornet, fara a pierde vreun set.

Prin succesul de vineri, Halep a ajuns a 51 de victorii in 2013, la fel ca cehoaica Petra Kvitova, fiind depasita la acest capitol doar de liderul mondial, americanca Serena Williams, si poloneza Agnieszka Radwanska. Datorita rezultatelor excelente pe care le-a obtinut in acest sezon, Simona Halep va incheia 2013 pe locul 11 in lume si devine prima jucatoare din Romania care castiga un milion de dolari intr-un an.