Dominika Cibulkova – Na Li finala la Australian Open

Slovaca Dominika Cibulkova, cea care a eliminat-o in sferturi pe Simona Halep, va disputa finala editiei 2014 a Australian Open cu Na Li din China.

Cibulkova a avut din nou un meci usor, de data aceasta in semifinala contra polonezei Agnieszka Radwanska, invingind cu 6-1, 6-2, in timp ce Na Li a trecut de revelatia turneului, canadianca Eugenie Bouchard, cu 6-2, 6-4.

Dominika Cibulkova, 24 de ani, este la prima finala de Mare Slem din cariera, dupa ce a mai disputat o semifinala in 2009, la Roland Garros. Acolo a fost eliminata de Dinara Safina, iar Cibulkova si-a invatat lectia si nu a mai lasat garda jos contra Radwanskai, favorita numarul 5 a competitiei.

Profitind de oboseala acumulata de Radwanska dupa victoria in 3 seturi cu Viktoria Azarenka, foarte atenta la cum isi construieste punctele, Cibulkova nu a avut nici o problema in a-si achizitiona biletele pentru finala de simbata dimineata. La fel ca in meciul cu Simona, nu a cedat decit 3 gameuri.
De cealalta parte, Na Li, finalista in 2011 si 2013 in turneul de la Antipozi, a abordat cu precautie meciul contra canadiencei Eugenie Bouchard. In virsta de 31 de ani, Na Li a luat-o tare pe tinara sa adversara si a dus la 5-0 scorul in primul set, inainte ca o mica ezitare sa ii acorde doua gameuri canadiencei.

A urmat un set 2 fara istoric, iar chinezoaica spera sa mai cistige un meci si sa obtina cel de-al doilea turneu de Mare Slem din cariera, dupa victoria de la Roland Garros 2011.

In cele 4 intilniri pe care le-au avut pina acum, Na Li a dominat-o pe Cibulkova si s-a impus de fiecare data. Ultima oara, pe hardul de la Toronto, in august 2013, atunci cind chinezoaica s-a impus in doua seturi.