Na Li castiga la Australian Open, dupa ce ratase doua finale

A treia e cu noroc, este o zicala populara. Asa a fost a treia finala la Australian Open pentru chinezoaica Na Li. Ea a castigat editia din 2014 a turneului de Grand Slam de la Melbourne, invingand in finala pe revelatia din Slovacia Dominika Cibulkova. Scorul final a fost 7-6, 6-0. A fost o finala frumoasa, chiar daca a fost dominata de Li, cu un prim set disputat cu patru breakuri si un set secund in care chinezoaica s-a dus impetuos in linie dreapta, reusit doar ea trei breakuri. O editie frumoasa de Australian Open, care a adus multa caldura din insorita Australie, pe un tablou feminin plin de surprize si tenis frumos.

Ii multumesc sotului meu, care a lasat munca si a venit sa stea alaturi de mine. Imi porti mereu noroc, a spus Li catre sotul ei aflat in tribune, la finalul turneului. La cati bani a castigat Li, 2,6 milioane pentru trofeu, ce mai conteaza cativa dolari cat ar castiga sotul ei in China?
Asadar Na Li este la primul triumf în Australia, dupa ce a pierdut finalele din 2011, cu Kim Clijsters, si din 2013, cu Victoria Azarenka. Este al doilea titlu de Grand Slam al carierei pentru campioana din China, care a mai castigat la Roland Garros in 2011. Na Li a salvat o minge de meci in turul 3, contra lui Lucie Safarova, meci în care a cedat si singurul set din tot turneul. Traseul ei catre titlu a fost relativ usor: n-a avut de infruntat nicio jucatoare de Top 20 tot turneul! Cibulkova pierde prima finala de Slam a carierei dupa un traseu in care le-a eliminat pe Sharapova, Simona Halep si Radwanska.
Desfasurarea finalei. Dupa doua gameuri castigate de Na Li, care a inceput in forta cu un break, in gameul al treilea lucrurile s-au mai echilibrat. Cibulkova a salvat doua mingi de break si pana la urma a reusit sa ramana in plasa chinezoaicei, 2-1, fara sa isi piarda iarasi serviciul si sa cada in spate la 3-0. Cand primul set parea sa o ia pe o turnura clar favorabila chinezoaicei, care avea un break avans, slovaca a reusit un break la randul ei si a egalat la 3, in gameul al saselea in care s-a jucat cel mai lung schimb din meci, 22 de lovituri. Li a fost la un pas sa se desprinda din nou cu un game castigat pe serviciul adversarei, la 4-4, insa nu a convertit o minge de break. Li a servit dupa aceea primul as pentru a-si castiga serviciul si sa duca meciul la 5-5. Cel mai lung schimb de mingi urma sa fie imbunatatt, 23 de lovituri in debutul gameului 11, pe serviciul lui Cibulkova, semn ca acel game avea sa fie unul important. Slovaca s-a pierdut si a facut dubla greseala, iar Li a ajuns sa aiba doua mingi de break, fructificand-o pe prima. A fost al treilea break din primul set si al doilea al chinezoiacei. La 6-5, Li a servit pentru set, a avut o minge de set anulata de Cibulkova, care a reusit breakul la a doua sansa avuta, trimitand prima mansa in tie-break.
In tie-beak, Li a condus cu 3-0 si 5-1. La 5-1, slovaca a cerut challenge si a avut dreptate pentru efectiv 1 milimetru, 5-2, apoi a redus diferenta la 5-3. Insa Li s-a dus la 6-3 si l-a castigat cu 7-3.

Na Li si Cibulkova

In setul 2, Li a inceput prost, condusa cu 30-0 pe serva ei, insa a revenit si si-a castigat-o nelansad loc de surrpiza. Pentru prima oara in meci Cibulkova a aratat ca incepe sa isi piarda cumpatul. Si asa a si fost. Li a dominat categoric, a luat doua breakuri si s-a dus la 5-0 pentru ca apoi sa incheie cu un alt break, 6-0 si titlul la Australian Open.