Simona Halep urca in Top 5

Simona Halep s-a calificat, miercuri, in semifinalele turneului WTA de la Indian Wells, California, dupa ce a invins-o pe jucatoarea din Australia Casey Dellacqua, cu 6-2, 6-2.
Simona Halep, numarul 7 mondial si a 6-a favorita a competitiei, a avut nevoie de doar o ora pentru a trece de Casey Dellacqua, 78 WTA, jucatoare venita din calificari. Jucatoarea de la Antipozi a castigat primul ghem al meciului, dar apoi Halep a reusit doua break-uri, adjudecandu-si setul in 33 de minute, cu 6-2. Si setul secund a inceput tot cu Dellacqua in avantaj (1-0), dar Simona a castigat urmatoarele trei jocuri, reusind un nou break la scorul de 4-2, pentru a incheiat rapid conturile cu un nou 6-2. Turneul WTA de la Indian Wells, California, este dotat cu premii totale de aproape 6 milioane de dolari.
Cel mai important fapt este ca Simona va urca luni pe locul 5 in clasamentul WTA ! Este pentru prima oara in istorie cand o jucatoare din Romania intra in primele cinci jucatoare de tenis ale lumii.
Fara sa se intrebuinteze prea mult, Simona a jucat atat cat a avut nevoie sa joace, ceea ce e imbucurator din doua motive: in primul rand, asta ne arata din nou (pentru cine a uitat, in valtoarea ultimelor doua meciuri) ca Simona poate si stie cum sa castige expeditiv meciurile relativ usoare, cele cu adversare de pluton. In al doilea rand, e bine ca si-a protejat un pic corpul si a iesit repede din caldura de pe terenul 1, pe care si-a facut debutul. La conferinta de presa de dupa meciul cu Bouchard, Simona a spus vreo cateva lucruri interesante, genul care scapa, de regula, nebagate de seama in primul val de articole, printre care ca se simte la doar 80 la suta din punct de vedere fizic. „Sunt un pic obosita, nu stiu de ce, dar imi simt picioarele grele. Stiti, nu te poti simti la 100 la 100 pe fiecare zi, la fiecare meci. Am mai venit aici si cu gandul la acea problema la picior de la Dubai, iti sta in minte ca trebuie sa protejezi piciorul. Dar sunt ok, si am incredere ca voi juca mai bine in urmatorul meci”. Cuvant respectat.
Simona a avut de salvat, ce-i drept, 10 mingi de break, si le-a salvat pe toate, reusind sa termine un meci fara sa-si piarda nici macar o data serviciul. Simona a spus dupa meci ca s-a simtit mai relaxata de data asta, pentru ca isi propusese sa ajunga cel putin in sferturi aici, motiv pentru care a simtit un pic presiunea in tururile anterioare. „Azi a fost o imbunatatire fata de precedentele meciuri. M-am simtit bine pe teren, m-am miscat mai bine si am fost mult mai relaxata comparativ cu ieri. N-am avut nicio presiune”. A avut Simona o grija in plus din cauza asta in meciul cu Bouchard? A simtit ca e un meci dupa care va fi judecata intr-un fel sau altul de catre lumea tenisului? A simtit ca sunt toti ochii pe ea in optimi? Cu siguranta ca da. „Pentru mine e foarte important ca am castigat ultimele doua meciuri, ca am revenit de doua ori de la 3-4 in decisiv. Am mai multa incredere si cred ca mi-am imbunatatit jocul din mers”.

SimonaHalepzambeste

Simona Halep si-a adjudecat un cec de 225.000 dolari si 390 puncte WTA si va juca in penultimul act cu Agnieszka Radwanska. Radwanska, locul 3 WTA conduce cu 3-2 in bilantul direct cu Halep, dar Simona a castigat ultimele doua jocuri. In ultima partida, Halep a castigat cu 7-5, 6-2, anul acesta, in semifinalele turneului de la Doha. Poloneza Radwanska este a doua favorita la Indian Wells si a eliminat-o in sferturi pe sarboaica Jelena Jankovic, victorie care a ajutat-o pe Simona sa urce pe locul 5.