Adrian Ungur s-a calificat in semifinale la Barranquilla

Adrian Ungur, cap de serie numarul 6 si 123 ATP, s-a calificat in semifinalele turneului challenger de la Barranquilla. Turneul din Columbia ese dotat cu premii in valoare totala de 40.000 de dolari. Adrian Ungur l-a invins in sferturi de finala pe austriacul Andreas Haider-Maurer cu categoricul scor 6-3, 6-2. Haider-Maurer este al patrulea favorit in Columbia si numarul 109 ATP.
Adrian Ungur a castigat in primul tur cu Capdeville scor 6-4, 6-4. Doar in optimi Adrian Ungur a pierdut un set. El a castigat cu Veic cu 6-1, 5-7, 6-1. Meciul a durat o ora si 57 de minute.
In semifinale Adrian Ungur va juca cu Pablo Cuevas din Uruguay. Pablo Cuevas este pe locul 194 in clasamentul ATP.

Adrian Ungur 2

Pentru calificarea in semifinalae in turneul din Columbia Adrian Ungur va primi 29 de puncte ATP si un cec in valoare de 2010 dolari.
Adrian s-a nascut in ianuarie 1985. El a fost in luna iunie a anului 2012 pe cel mai bun loc al carierei in clasamentul ATP, 79. Cea mai buna performanta de care ne amintim cu placere a fost victoria romanului cu David Nalbaldian. Meciul a avut loc la Roland Garros in anul 2012.