Hanescu este in sferturi la Casablanca

Romanul Victor Hanescu s-a calificat miercuri seara in sferturile de finala ale turneului masculin din Casablanca dupa ce in optimi a trecut de favoritul numarul unu, sud-africanul Kevin Anderson.

In aceasta saptamana se desfasoara in Maroc la Casablanca un turneu ATP cu premii totale de peste 400 de mii de euro. Pe tabloul principal de simplu a fost prezent doar un singur reprezentant al Romaniei, Victor Hanescu. Ar fi putut ajunge acolo si Victor Crivoi care insa a pierdut in ultimul tur de calificare in fata canadianului Filip Peliwo, scor 6-1 6-4. Hanescu nu a trecut prin calificari, ci a fost calificat direct pe tabloul principal, iar in primul tur a avut norocul sa-l intalneasca pe favoritul gazdelor, Hicham Khaddari care a beneficiat de o invitatie.

Romanul a fost mare favorit la casele de pariuri sportive, dar in ambele seturi a fost condus cu 3-0 si 3-1 de jucatorul marocan. A reusit insa sa revina si sa le castige cu 7-5, respectiv 6-3.

In turul doi se parea ca aventura lui Victor Hanescu la turneul din Casablanca va lua sfarsit deoarece l-a intalnit pe favoritul numarul unu al acestui turneu, sud-africanul Kevin Anderson care a avut liber in primul tur. Totusi, scorul din meciurile directe era 3-2 inaintea acestei partide. Diferenta mare era doar la locurile ocupate in clasamentul ATP unde Anderson ocupa locul 19, iar Hanescu e abia pe locul 89. Insa pe teren acest lucru nu s-a vazut. In primul set romanul a facut break la scorul de 2-2 dupa ce in game-ul precedent salvase doua mingi de break. A mai avut doua game-uri cu emotii pe propriul serviciu, dar pana la urma a castigat setul cu 6-4. In setul doi Victor a facut break-ul mai repede, iar apoi nu i-a mai dat nici o sansa adversarului sa revina si a castigat setul tot cu scorul de 6-4.

In sferturile de finala, Victor Hanescu il va intalni pe argentinianul Federico Delbonis care pana acum i-a eliminat la acest turneu pe francezul Gilles Simon in doua seturi si pe canadianul Filip Peliwo in trei seturi. Meciul dintre Hanescu si Delbonis va avea loc abia vineri si va reprezenta prima intalnire dintre cei doi. Favorit este argentinianul care sta mai bine in clasamentul ATP, mai exact locul 43 fata de 89 pe cat e romanul, dar s-a vazut in turul doi ca pozitiile din clasament conteaza mai putin. Pentru prezenta in sferturile acestui turneu, Hanescu si-a asigurat un cec de 12 mii de euro si 45 de puncte ATP, dar cu siguranta isi doreste mai mult.

La Casablanca mai sunt prezenti doi romani in turneul de dublu masculin. Unul dintre ei este Horia Tecau care face pereche la acest turneu cu olandezul Jean-Julien Rojer. Cei doi s-au calificat miercuri in semifinalele competitiei. In cele doua meciuri din Maroc n-au avut nici o problema, castigand de fiecare data in doua seturi. In semifinale, Tecau ar putea sa-l intalneasca pe celalalt roman, Florin Mergea, care evolueaza alaturi de austriacul Oliver Marach. In primul tur au castigat usor in doua seturi, iar joi vor intalni in sferturi perechea italo-argentiniana formata din Daniele Bracciali si Federico Delbonis.