Simona Halep revine cu Kvitova si e in finala

Simona Halep este mandria romanilor. Halep a revenit spectaculos in semifinala de la set pierdut si 0-2 in setul doi, obtinand in fata Kvitovei victoria !

Simona Halep s-a calificat, sambata, in finala Mastersului de la Madrid, jucatoarea din Romania invingand-o in trei seturi, scor 6-7(4), 6-3, 6-2, pe Petra Kvitova (cap de serie numarul cinci). Favorita numarul patru, Halep a revenit senzational dupa ce a pierdut primul set, iar in al doilea a fost condusa cu 3-1. Turneul Premier Mandatory de la Madrid este dotat cu premii de 3.671.405 euro.

Meciul de pe arena „Manolo Santana” a durat doua ore, 36 de minute si 38 de secunde. Simona Halep si-a asigurat un cec de 342.600 de euro si 650 de puncte WTA.

SimonaHalepMadrid

Finala va fi cu Maria Sharapova. Simona Halep si Maria Sharapova s-au mai intalnit de doua ori de-a lungul carierei: la Indian Wells in 2012 (6-3, 6-4) si la Beijing tot in 2012 (7-5, 7-5). De fiecare data castig de cauza a avut rusoaica.

HaleplaAO

Campioana romana si-a asigurat, cu aceasta victorie, locul 5 in clasamentul mondial si de saptamana viitoare, la doar 21 de puncte distanta de Victoria Azarenka, pe care o va depasi in cazul unui alt succes in finala de duminica, programata de la ora 17:30, ora Romaniei.
In Race to Singapore, Simona e deja pe locul 4, depasind-o pe Serena Williams, si va trece pe 3 daca va castiga maine. De asemenea, Simona si-a asigurat postura de cap de serie 4 la Roland Garros.
In precedentele doua intalniri directe, Sharapova s-a impus de fiecare data.
Finala Mastersului de la Madrid se va disputa duminica, de la ora 17:30, in direct pe Dolcesport 2.