Halep, Cirstea si Niculescu, avem trei fete in turul 2 la Roland Garros

Tenisul romanesc feminin este intr-o perioada fasta. Simona Halep este exponentiala, ea este in premiera cap de serie numarul 4 la un turneu de Grand Slem. Alte doua fete de baza din echipa Romaniei de Fed Cup, Sorana Cirstea si Monica Niculescu se alatura Simonei, formand o tripleta talentata si ambitioasa, tintind tot mai sus in topul mondial. Halep, Cirstea si Niculescu, s-au caolificat in turul 2 la Roland Garros si ne dau mari sperante ca acest turneu din 2014 va fi memorabil pentru romani.

Prima a intrat pe zgura pariziana Monica Niculescu, care duminica a dat o frumoasa lovitura unei favorite. Clasata pe locul 75 mondial, Monica Niculescu a trecut in primul tur al turneului de Grand Slam de la Roland Garros de estonianca Kaia Kanepi (26 WTA).

niculescu-bate-lisicky-a

Putina lume ii acorda sanse de victorie Monicai dupa un prim set pierdut de sub control, in care Kanepi s-a impus cu 7-5. Probabil ca relaxarea a intervenit apoi in jocul balticei, iar Niculescu a inceput sa o plimbe din ce in ce mai mult pe teren, reusind o combinatie eficienta de scurte si lovituri castigatoare, care i-au adus break-urile salvatoare. A fost 6-3 in setul secund, iar decisivul nu a mai avut istoric: a fost 6-1 pentru Niculescu care depasea pe favorita nr. 25 a competitiei!

Romania halep fed cup

Simona Halep a avut un start perfect. Simona Halep a castigat cu un scor zdrobitor 6-0, 6-2 cu rusoaica Alisa Kleybanova. Ea a onorat astfel statutul sau de favorita 4. Programata in deschiderea zilei a treia, pe Philippe Chatrier, Simona nu i-a dat absolut nicio sansa Alisei, punand capat meciului in 56 de minute. Rusoaica a aparut pe tabela abia cand Simona servea pentru meci, la 6-0, 5-0. Simona o va intalni in turul urmator pe Heather Watson, care a invins-o, 6-3, 6-4, pe Barbara Strycova. Simona a intalnit-o cel mai recent pe Watson anul trecut, la US Open, cand s-a impus la mare lupta.

SCirstea

Sorana Cirstea a rezistat intr-un meci greu cu canadianca Wozniack, a revenit de la 0-1 la seturi, a salvat o minge de meci si s-a impus, 6-7, 7-5, 6-2, in ceea ce inseamna prima victorie in WTA dupa trei luni de la ultima, reusita tocmai la Dubai.
Sorana, care pierduse sapte meciuri consecutive in circuit, o va intalni in turul urmator pe brazilianca Teliana Pereira, intr-o posibilitate de revansa pentru o infrangere suferita recent, la Charleston.