Romania a castigat meciul cu Suedia din Cupa Davis

Romania a castigat meciul cu Suedia din Cupa Davis

Echipa Romaniei a castigat barajul cu Suedia, scor 3-1, dupa ce Adrian Ungur a reusit sa aduca punctul decisiv pentru echipa noastra. Adi a trecut peste emotiile unui start complet nereusit si a intors, treptat, meciul cu promitatorul Elias Ymer, castigand in patru seturi, scor 3-6, 6-4, 7-6, 6-3. A fost victoria de care mai avea nevoie Romania pentru a inchide meciul si pentru a-si asigura mentinerea in Grupa 1 EURO Africana a Cupei Davis. Anterior, Marius Copil si perechea Florin Mergea / Horia Tecau adusesera celelalte puncte.Fiecare component al echipei noastre a adus cate 1 punct.
Adrian Ungur
Adrian Ungur s-a trezit la timp si a revenit dupa un prim set pierdut cu Elias Ymer, scutindu-l pe Marius Copil de un meci cu cutitul la os contra lui Lindell. Romania – Suedia s-a terminat 3-1, capitanii nejucatori hotarand ca meciul 5 al barajului sa nu se mai dispute.

Nici nu venise pranzul cand, pana sa apuci sa infuleci un hot-dog, pustiul de 18 ani al suedezilor se distantase la 5-0 in primul set al meciului 4. In timpul acesta, Adi Ungur a parut a-l continua pe cel nefast de vineri, mai mult cu sine insusi. De aici, Adi a recuperat un break si a castigat trei game-uri consecutive. A intrat practic in joc, chiar daca a cedat setul inaugural si serviciul de timpuriu, in al doilea. Treptat, nivelul de incredere al pitesteanului a urcat, iar semnalul ca fantoma partidei de deschidere disparuse l-a dat cu un passing-shot magic din deplasare executat cu reverul, la a doua minge de break si de 1-1 la seturi. “Ma bucur ca am reusit sa reintru in meci. Cu ajutorul lui Andrei, al publicului care a fost alaturi de mine de la primul pana la ultimul punct. Andrei mi-a spus: nu te mai gandi la scor, joaca fiecare punct. Si, probabil, asta m-a ajutat foarte mult. Dupa break-ul din setul 2, m-am enervat un pic si am inceput sa lovesc la totul sau nimic. Mi-a intrat si, de aici, s-a schimbat tot jocul”, a spus Ungur, la o ora dupa finalul meciului.

romania cupa davis 2

Pentru echipa de Cupa Davis a Romaniei, 2014 a mai insemnat si despartirea de Victor Hanescu si revenirea la echipa a lui Florin Mergea, care alcatuieste din nou unul dintre cele mai bune perechi de dublu din lume cu Horia Tecau.
Victoria, 3-1, cu Suedia a asigurat prezenta Romaniei in Grupa I a zonei euro-africane a Cupei Davis 2015. Viitoarea adversara pentru Pavel & Co., din februarie anul viitor, va fi stabilita prin tragere la sorti, ulterior incheierii intalnirii din turul secund al barajului, dintre Suedia si Letonia (Cu Gulbis in echipa doar la dublu, letonii au pierdut acasa, 1-3 cu Austria lui Melzer). Meciul se va disputa intre 24 si 26 octombrie.
Va conta foarte mult impartirea pe capi de serie si e prematur de analizat acum, dar unii dintre posibilii adversari din turul I sunt Spania, Rusia, Slovacia, Olanda, Ucraina, Polonia, Slovenia, celelalte urmand a fi cunoscute la finalul zilei, ulterior incheierii meciurilor din barajul Grupei Mondiale I si din turul 3 al Grupei II. „Trebuie sa mai castigam doua meciuri pentru a ajunge la baraj. Sunt echipe puternice. A fost foarte mare acest pas, mai ales dupa ce am pierdut in Ucraina, unde a fost un ghinion, un meci care ne-a debusolat pe toti”, a comentat capitanul-nejucator al Romaniei.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *


*