Simona Halep castiga Grupa Rosie si va juca in semifinalele Turneului Campioanelor cu Agnieszka Radwanska

Simona Halep si-a atins obiectivul in ultimul meci din grupa la Turneul Campioanelor. Castigand un set cu Ana Ivanovici romanca a dus treaba pana la capat in Grupa Rosie, oferind intregii lumi o idee despre materialul din care e croita. Desi a pierdut in trei seturi un meci epuizant emotional cu Ana Ivanovic, 7-6, 3-6, 6-3, Simona a castigat Grupa Rosie, cu doua victorii din trei meciuri.
Dupa ce a castigat primul set cu greu, Ana Ivanovici si-a pierdut forma in setul al doilea, iar Halep a fructificat aproape fiecare punct. Meciul a intrat in setul decisiv. Jucatoarea din Serbia a castigat, dar fara rost. A fost eliminata din turneu, in dauna jucatoarei Serena Williams.

Simona Turneul Campioanelor sw

Rezultatul Simonei o califica pe Serena Williams in semifinale, care se vor juca maine astfel:
Caroline Wozniacki – Serena Wiliams;
Simona Halep – Agnieszka Radwanska.

Cu Agnieszka, Simona s-a mai intalnit in sase randuri, bilantul total fiind 2-4. Cele doua si-au impartit victoriile anul acesta, de fiecare data pe hard: Simona a castigat la Doha, intr-una dintre cele mai bune evolutii ale ei din acest an, Radwanska s-a revansat la Indian Wells, intr-o partida foarte spectaculoasa.