Marius Copil, victorie spectaculoasa la Australian Open

Marius Copil a realizat victoria carierei la Australian Open. Marius Copil a castigat meciul din primul tur cu spaniolul Pablo Andujar, numarul 43 mondial, in minimum de seturi, 6-2, 6-2, 7-5. La adapostul unui procentaj de 70 la suta pe primul serviciu si sprijinit de cei 18 asi, Copil si-a pierdut de doar doua ori serviciul si a depasit emotiile de final, cand perspectiva succesului i-a ingreunat un pic mana. In setul trei, cand conducea cu 6-2, 6-2, 5-2, Marius si-a pierdut un pic concentrarea, permitandu-i lui Andujar sa revina in meci si sa egaleze. Mai mult, la 5-5, ibericul a avut o alta oportunitate de break, dar Copil a iesit din incurcatura, si-a pastrat serviciul, apoi a facut break imediat si a inchis meciul in doua ore si sase minute. Marius ajunsese pe tabloul principal dupa trei victorii obtinute in calificari cu Zeballos, Petszchner si Jasika. Premiu pentru seria de patru victorii la rand? O intalnire cu campionul en-titre de la Australian Open, Stan Wawrinka, un meci care, probabil, va fi programat pe una dintre arenele principale. Marius si Stan s-au mai intalnit in 2013, la Madrid, cand elvetianul s-a impus in doua seturi.
Nu la fel de bine au mers lucrurile pentru Monica Niculescu, invinsa pe Rod Laver de Sam Stosur, in primul meci al zilei. Monica a prins o zi neinspirata, nereusind sa o jeneze pe Sam, care si-a putut impune jocul agresiv: 6-4, 6-1.

Australian Open b

„Monica e cu siguranta o adversara complicata, e foarte simplu sa te bati singura cand joci cu ea, pentru ca te forteaza deseori sa joci puncte incomode. Devine si mai greu daca se intampla sa fii incordata la inceputul meciului. Dar pe masura ce meciul a avansat, am inteles ce merge mai bine pentru mine azi si am putut pune in aplicare”, a spus Sam, care a trebuit sa raspunda la trei-patru intrebari referitoare la stilul Monicai.
„Da, ea e diferita. Nimeni nu mai joaca la fel ca ea in circuit. Am jucat de cateva ori pana acum si stiam la ce sa ma astept, dar nu e ca si cum joci pe fiecare zi cu cineva ca ea, asa ca ai nevoie de ceva timp sa faci ajustari. Si-a facut o cariera foarte buna jucand astfel. Trebuie sa fii capabila sa o bati, pentru ca nu iti da puncte gratis. Trebuie sa muncesti in fiecare punct si sa faci tot ce e nevoie ca sa domini schimburile si sa poti sa le finalizezi”.

Australian Open

Monica a facut unul dintre punctele primului set, cand a lovit un half-volley passing shot, lovit din plin cu forehandul, intr-una din rarele ocazii cand a abandonat slice-ul pe lovitura de dreapta. Tot Monica a oferit si momentul caraghios al zilei: la un serviciu lovit cu rama mult in afara terenului, ea a intrebat-o amuzata pe arbitrul de scaun daca e sigura ca a fost out, starnind rasete in tribuna.