Simona Halep joaca pentru un loc in semifinale la Australian Open

Simona Halep s-a calificat in sferturi de finala la Australian Open. Simona a reusit o revansa cu Wickmayer, belgianca care se impusese in 3 jocuri directe. Daca primele trei meciuri din turneu au fost numai bune sa o ajute pe Simona sa-si creasca nivelul de joc, al patrulea consolideaza candidatura jucatoarei noastre la un parcurs cat mai mult si le da sperante indreptatite fanilor ei ca Simo va putea obtine un rezultat mare la Melbourne. Pentru al treilea meci la rand, Halep respinge cu usurinta o replica foarte puternica si se impune la un scor chiar dur pentru adversara ei, raportat la jocul aratat de aceasta. Ca si Gajdosova sau Mattek Sands, Wickmayer a reusit in realitate un meci foarte bun si a facut tot ce a putut ca sa tina pasul cu numarul 3 mondial. Yanine a lovit puternic mingea, a stat excelent in multe schimburi si a intrat in teren ori de cate ori i s-a dat ocazia. A reusit cate un mic comeback in fiecare dintre seturi si a avut o atitudine foarte senina si detasata. Imprumutand de la Simona, ea a jucat “cu placere”, ceea ce a ajutat-o sa fie destinsa si sa se ridice la inaltimea ocaziei.
Diferenta de calitate a fost insa insurmontabila pentru ea, fapt evident in toate momentele esentiale ale meciului, abordate infinit mai bine de Simona. Remarcabilul tennis-IQ al romancei i-a permis acesteia sa o puna cu regularitate in situatii incomode pe Wickmayer. Deciziile luate de Simona, rabdarea, acuratetea si rapiditatea ei au sters orice urma de potential suspans, atunci cand el parea sa apara.

Dupa un break point ratat in primul game al meciului, Halep a lovit la proxima ocazie, manevrandu-si oponenta cu multa rabdare pana cand a obtinut punctul, in game-ul al treilea. Pe majoritatea serviciilor lui Wickmayer, Halep a returnat lung si agresiv, reusind fie puncte direct castigatoare, fie mingi scurte. Ca sa faca punct, Yanine a trebuit de multe ori sa loveasca o minge in plus, iar efortul defensiv Simonei n-a fost inutil. In game-ul trei, Halep alearga incredibil si ajunge o scurta inteligenta a belgiencei, pierde punctul, dar mesajul transmis era clar si puternic. Cateva puncte mai tarziu, romanca ajunge la minge de break si, dupa ce a plimbat-o de cateva ori pe Yanine, a lovit pe contre-pied, asa cum inspirat avea sa o mai faca de cateva ori de-a lungul meciului.
Dupa ce si-a consolidat la zero serviciul (3-1), Simona a insistat pe momentul favorabil si a revenit de la 0-40 pe urmatorul serviciu al lui Wickmayer, lovind reverele in lung de linie cu usurinta cu care ar fi ridicat un pahar cu apa. Presiunea a sugrumat-o pe Wickmayer, iar o dubla greseala a adus al doilea break, punand la adapost primul set.
Pe langa reverul in lung de linie, serviciul a mers in toate momentele importante ale meciului. Asta a insemnat ca game-urile de consolidare au venit, de multe ori, fara efort, element vital in povestea meciului. Desi n-a avut cifre stelare pe primul serviciu (58 la suta), Halep a castigat usor acele puncte care contau. Un as pentru 3-1, game castigat la zero. Doua servicii nereturnate consecutive, pentru 5-3. Doi asi in game-ul in care a servit pentru set, 6-4.
Toate aceste episoade in care serviciul s-a ridicat la inaltime au avut un timing ideal, pentru ca, intre ele, Wickmayer intercalase cateva momente de tenis foarte bun (forehand mai sigur per total; un drop-volley superb la 3-4; hold-ul foarte solid de la 4-5), cu care a incercat sa vina din spate, testand apa cu degetul pentru o revenire.
Dar Simona nu s-a panicat nici acum, asa cum n-a facut-o deloc in tot turneul. Big players make big plays when it matters – e fraza de capatai a comentatorilor de limba engleza, iar unul dintre cei care o apreciaza enorm pe Simo, Robbie Koenig, a decis ca a vazut suficient: la inceputul setului secund, el si-a asumat un pariu virtual, anticipand ca Wickmayer nu va trece de trei game-uri in set.
Jucand cu linistea celei care e stapana pe situatie, Simona n-a intarziat sa-i confirme increderea. O contrascurta in cross in primul game, o combinatie intre un squat-shot a la Agnieszka Radwanska si un passing de forehand in lung de linie s-au numarat printre highlights-urile de revazut ale meciului. La ele se adauga, bineinteles, semnul de exclamare, a.k.a. punctul meciului: un rever in lung de linie lovit dintr-o pozitie aproape imposibila, Djokovic-like, sarbatorit cu un urlet de satisfactie cum rar auzim de la Halep si care pur si simplu s-a simtit necesar sau potrivit. Sau ambele.

Simona Halep Australian open 2

Executia, devenita rapid virala si aplaudata pana si de antrenorul lui Wickmayer, a venit la 4-2 si a rupt orice tentativa de rezistenta din partea belgiencei. Cateva zeci de secunde mai tarziu, meciul era gata.
Asta nu inseamna ca totul a fost perfect. “Unele momente ale meciului sunt frustrante, dar e normal, trebuie sa-mi accept greselile, sunt de inteles. Vreau sa fiu perfecta pe teren, dar asa ceva nu e posibil. Perfectiunea nu exista. Asa ca incerc sa stau concentrata pe fiecare punct si sa uit de erori, atunci cand le fac”, a spus Simona, la conferinta.
Per total, desi n-a fost perfecta, Simona arata din ce in ce mai bine, in crestere de la un tur la altul. Focusata, foarte fit, foarte rapida, cu o deplasare pe teren stelara si o selectie inspirata a loviturilor in momentele cheie, Simona este in continuare ajutata de serviciu in punctele mari. Daca asta se va intampla pe mai departe, meciurile vor continua sa ramana in racheta ei.
Dupa ce a absolvit-o pe prima fara set pierdut, urmeaza acum a doua saptamana, urmeaza lucrurile serioase. Meciurile din a doua saptamana a unui Slam se joaca in alte conditii si sub o alta presiune, inseamna un cu totul alt turneu, dar Simona are, de acum, suficienta experienta in astfel de situatii: e pentru a 4-a oara in ultimele 5 Slamuri cand ajunge in sferturile de finala. “Am multa incredere acum, pentru ca merg in sferturi fara sa fi pierdut niciun set. Aici am avut primul rezultat important in Slamuri si e un loc important pentru mine, asta imi da incredere”, a spus Simona la conferinta.
Ekaterina Makarova, urmatoarea adversara, este un fel de specialista a Australian Open, turneul la care s-a afirmat si a reusit cateva dintre cele mai bune rezultate ale ei, inclusiv un succes cu Serena Williams. Rusoaica de 26 de ani n-a trecut insa niciodata de sferturi, faza a competitiei in care s-a oprit de trei ori. Simona a castigat singurul meci direct si, in plus, are un record excelent cu jucatoarele de mana stanga, cu care a castigat ultimele cinci meciuri directe. Cele doua au mai jucat un singur meci direct, in sferturile de finala de la New Haven, castigat de Simona in 2013, cu 6-1, 7-6. “Makarova e rapida, joaca agresiv, insa trebuie sa-mi fac jocul meu. Am incredere in sansele mele”, a sumarizat Simona contextul meciului urmator. Intr-adevar, din fericire, totul depinde de jocul ei.
Irina Begu a cedat in 3 seturi cu Eugenie Bouchard.

MergeaFlorin

Dar si la dublu sterile sunt excelente. Performanta zilei a venit din partea lui Florin Mergea, care, alaturi de Dominic Inglot, a reusit surpriza turneului. Cei doi i-au eliminat pe fratii Bryan, 7-6, 6-3, in numai o ora si 10 minute. Mergea si Inglot s-au vazut condusi rapid cu 4-1, dar au recuperat break-ul si apoi au luat primul set la tiebreak. Un singur break a fost suficient pentru a decide al doilea set.
Florin obtine, astfel, prima victorie in fata fratilor, dar performanta era, cumva, anuntata. Nu e prima oara cand Florin joaca strans contra Bryan/Bryan, indiferent de formula de echipa din care face parte. A fost cel mai frumos cadou pe care si-l putea face Florin de ziua lui. Olteanul a implinit 30 de ani chiar in ziua meciului.
La randul sau recent intrat in clubul 30, Horia Tecau a avut si el o zi foarte buna. Horia si Jean Julien Rojer au revenit dupa pierderea primului set si i-au eliminat pe Groth/Butorac, o alta echipa incomoda, intr-un final pe muchie. A fost 3-6, 7-5, 7-6, cu tiebreak-ul ultimului set decis la 5. Meciul a fost in marea parte a timpului un duel pe serviciu (doar trei break-uri in trei seturi), dar dublul romano-olandez a mai avut o minge de meci la 6-5 in decisiv.
Va fi, asadar un sfert de finala romanesc la Australian Open, ceea ce asigura o noua semifinala, a patra reusita de tenismanii romani in ultimele patru Slamuri: Simona la RG si Wimbledon 2014, plus Florin Mergea la RG 2014.