Horia Tecau a intrat in semifinale la Australian Open

Horia Tecau are o noua evolutie excelenta intr-un turneu de Mare Slem. Horia Tecau si Jean Julien Rojer au castigat sfertul de finala romanesc din proba de dublu, 6-4, 7-6 cu Florin Mergea si Dominic Inglot, intr-o ora si 26 de minute. Horia si Jean Julien nu si-au cedat deloc serva, un singur break fiind suficient pentru a face diferenta in meci. Break-ul a venit la 3-3 in primul set si a fost apoi consolidat cu incredere de dublul romano-olandez.
Florin si Dominic au avut sanse de break din setul secund, mai intai la scorul de 2-1, cand Tecau si Rojer si-au facut serviciul salvand doua break points, si mai apoi la 4-3. S-a ajuns in tiebreak, unde Horia si Jean Julien au dominat, castigandu-l cu 7-3.

Horia Tecau Julien R

A fost a patra victorie din cinci intalniri oficiale in circuitul de dublu pentru Horia in fata colegului sau din echipa de Cupa Davis a Romaniei. Horia Tecau revine astfel intr-o semifinala de dublu la un Grand Slam si va avea ocazia unei a patra finale a carierei, dupa cele trei consecutive pierdute la Wimbledon intre 2010 si 2012. El isi egaleaza, de asemenea, si cea mai buna performanta la Australian Open, unde a mai jucat semifinale in 2012. Cealalta semifinala a turneului de dublu se joaca intre perechea Dodig/Melo, favoritii 4 si singurul alt dublu dintre capii de serie ramas pe tablou, si dublul francez Mahut/Herbert. Florin ramane cu satisfactia victoriei senzationale din optimi, cu fratii Byran, si cu al doilea sfert de finala din ultimele patru Slamuri.
La finalul anului trecut, dar si la inceputul sezonului, Horia si Jean Julien au anuntat ca in 2015 se vor concentra pe Grand Slamuri si pe turneele mari, si-si confirma deja acest obiectiv. Anul trecut, cei doi au castigat opt titluri, dintre care cinci de 250 si trei din categoria 500.
„Anul acesta vrem sa ne concentram pe competitiile importante. Avem deja un an impreuna, stim la ce sa ne asteptam, iar acum vom incerca sa trecem la nivelul urmator, sa incercam sa castigam in turneele mari, in Mastersuri si in Slamuri. Acesta este urmatorul obiectiv: sa castigam un titlu de Grand Slam. Am discutat amandoi despre strategie, cum sa jucam mai agresiv in anumite situatii, in special sa fim agresivi atunci cand apar oportunitati in timpul meciurilor. Am vrut sa lucram amandoi la capitolul viteza, sa fim un pic mai rapizi pe teren”, spuneau Horia si Jean Julien.
Serena Williams, care a invins-o pe finalista de anul trecut, Dominica Cibulkova (6-2, 6-2) si Madison Keys, care a trecut de jucatoarea care a inspirat-o sa se apuce de tenis, Venus Williams (6-3, 4-6, 6-4) se vor intalni in cea de-a doua semifinala a fetelor. Ieri fusese stabilita prima: Ekaterina Makarova – Maria Sharapova.
In turneul masculin, campionul en-titre Stan Wawrinka l-a eliminat in trei seturi solide pe Kei Nishikori, 6-3, 6-4, 7-6. Stan a incheiat meciul cu 20 de asi si 46 de lovituri direct castigatoare si-l va intalni pe invingatorul dintre Djokovic si Raonic, ultimul sfert de finala. Ar putea fi al treilea an consecutiv cand Stan si Novak se intalnesc la Melbourne, dupa ce au jucat doua meciuri memorabile in 2013 (optimi) si in 2014 (sferturi).