Simona Halep in finala la Dubai

Simona Halep in finala

Iata ca Simona Halep a ajuns in cea de-a doua finala a anului 2015. Este vorba despre cea a turneului de la Dubai. De primele doua adversare a trecut mai greu, de celelalte doua mai usor, acum fiind insa hotarata sa-si adauge inca un titlu in palmares.

In prima runda, Halep a zdrobit-o pe slovaca Hantuchova cu 6-2; 6-0. Un lucru remarcabil in acel meci pentru Simona a fost acela ca a castigat 17 din cele 19 puncte avute cu serviciul al doilea. Slovaca a avut o minge de break, nefructificata. In turul secund, romanca antrenata de Victor Ionita a trecut de bulgara Pironkova cu 6-4; 6-3. Aici bulgara a beneficiat de 4 mingi de break, fructificand doua.

A urmat revansa Simonei in fata Makarovei, cea care a eliminat-o in sferturile Australian Open. Emotii au fost destul de mari, desi Halep castigase primul set cu 6-3. Rusoaica, pozitionata pe locul 9 WTA, l-a castigat pe al doilea cu 6-1, reprezentanta noastra castigand in decisiv cu 7-5. Halep a comis 7 duble greseli in acel meci, fata de niciuna a rusoaicei. Simona a avut nu mai putin de 19 sanse de break, fructificand 5.

Nu a ajuns usor Simona Halep in finala, adversara din penultimul act fiind daneza Caroline Wozniacki.

Daneza a castigat primul set cu 6-2, apoi romanca si-a revenit in urmatoarele, castigand cu un dublu 6-1. Partida cu favorita numarul 3 a durat o ora si 42 minute, la finalul ei Halep declarand ca a evoluat din ce in ce mai bine pe masura ce inainta in turneu, incercand sa fie cat mai agresiva.

Simona Halep in finala de la Dubai o va avea ca adversara pe Karolina Pliskova, numarul 18 WTA.

In drumul ei spre finala, cehoaica a trecut de Pavlyuchenkova, Strycova, Ivanovic, Safarova si Muguruza. In semifinala cu Muguruza, Pliskova a servit 13 asi, comitand 10 duble greseli. Nici adversara sa nu s-a lasat mai „prejos”, comitand 16 duble greseli. Cehoaica a invins cu scorul de 6-4; 5-7; 7-5, dupa ce in ultimul game din setul decisiv a fost condusa cu 0-40 pe propriul serviciu. Dupa meci, Pliskova a marturisit ca nu se astepta sa ajunga in ultimul act.

Pliskova si Halep nu s-au mai intalnit pana acum, romanca declarand ca va fi o provocare sa joace impotriva cehoaicei. Numarul 4 WTA a confirmat ca si in finala va juca agresiv. Aceasta va incepe sambata, la ora 17:00.

Sa spunem ca au fost si romani in tribune care au sustinut-o pe Halep pe tot parcursul turneului, Simona mentionand ca ei i-au dat un imbold spre victorie.