Alexandra Dulgheru a trecut entuziasmant de Alize Cornet

Alexandra Dulgheru, locul 94 WTA, a invins-o, marti, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-1, pe sportiva franceza Alize Cornet, locul 24 WTA, şi s-a calificat in turul doi al turneului de categorie Premier de la Doha, cu premii in valoare totala de 731.000 de dolari.
Dulgheru a avut nevoie de doua ore şi 30 de minute pentru a se impune in meciul cu Alize Cornet.
In turul doi, Dulgheru o va intalni, miercuri, pe sportiva daneza Caroline Wozniacki, a treia favorita şi locul cinci WTA.
Pentru prezenta in turul doi, Dulgheru va primi un cec de 10.240 de dolari şi 55 de puncte WTA.
La meci a fost prezent şi fostul atacant stelist Claudiu Keşeru, care a semnat saptamana trecuta cu echipa Al Gharafa din Qatar.

Alexandra Dulgheru foto

Alexandra Dulgheru a avut probleme de sanatate care au oprit-o in ascensiune sa. Totusi, sclipirile au venit pe sarite. Anul trecut, la US Open, Alex i-a luat un set Mariei Sharapova, jucatoarea care are o dificultate aparte in a se descurca in fata lui Dulgheru. A luat acel set jucand un tenis variat, extrem de tehnic și foarte frumos de privit. Cam ca azi, cand a intors-o pe Alize Cornet din cateva situatii complicate. In primul set, condusa cu 1-4 și foarte aproap de dublu break, Alexandra a facut fata unor rally-uri incredibil de solicitante și a luat cinci game-uri la rand. Și-a pierdut suflul in setul secund, iar teoria o recomanda pe Alize, o veterana a unor astfel de meciuri crancene din punct de vedere fizic. In decisiv, cu toate chinurile, cu toate dificultatile fizice, deși penalizata cu un punct pentru intarzieri la serviciu, Alexandra a caștigat un game uriaș la debut, salvand doua șanse de break, game care a sucit cu 180 de grade directia in care curgea meciul. A ramas pe picioare deși a fost de multe ori chemata la fileu pentru scurte sufocante și și-a pastrat luciditatea, sprintand apoi pentru 6-1. E importanta, pentru ca venise pe tabloul principal din calificari. E important, pentru ca e prima ei victorie contra unei sportive din Top 30 tocmai de la US Open 2011 incoace. Atunci o invingea in turul unu pe Petra Kvitova, proaspata campioana la Wimbledon, inainte de a ceda la Monica Niculescu. De atunci și pana acum, vreme de doua operatii și multe meciuri in anonimat, a așteptat Alexandra o astfel de victorie sonora. Ce explicabila e bucuria de copil de dupa meci sau mesajul inimos scris pe camera și pentru care comentatorii n-au avut nevoie de traducere.