Surpriza placuta a Alexandrei Dulgheru

Dupa Simona Halep, Irina Begu si Monica Niculescu, iata ca si Alexandra Dulgheru intra in top 100 WTA, dupa ce saptamana trecuta a ajuns pana in turul secund la Doha. Asta dupa ce in prima runda trecea de frantuzoaica Alize Cornet, aflata pe 24 in acest moment.

Si in aceasta saptamana romanca participa la un turneu. Este vorba despre cel de la Kuala Lumpur, in Malaezia. Dulgheru a avut o tragere la sorti grea, in primul tur iesindu-i in cale nemtoaica Sabine Lisicki, numarul 28 mondial, cap de serie numarul 2.

Ei bine, am asistat la o alta surpriza placuta a Alexandrei Dulgheru, care a trecut de Lisicki in minimum de seturi, scor 6-4; 7-5.

Daca in primul set au fost facute 3 breakuri, doua de romanca si unul de catre nemtoaica, in al doilea s-au reusit nu mai putin de 9 gameuri castigatoare pe serviciul adversarei. Cam ingrijorator pentru Dulgheru, insa important este faptul ca aceasta s-a impus.

In urma cu putin timp, Dulgheru a castigat si in turul secund, confirmand astfel forma buna avuta in fata germancei. Adversara a fost chinezoaica Ying Duan, numarul 116 WTA. Dulgheru s-a impus tot in minimum de seturi, scor 6-4; 6-1.

Dulgheru a inceput prost partida, pierzandu-si serviciul, ajungand sa fie condusa cu 0-3. Apoi insa, romanca a reusit doua breakuri consecutive. In setul secund, spre deosebire de partida cu Lisicki, Alexandra Dulgheru nu a intampinat nicio problema la serviciu, pierzand doar 4 puncte. Acest aspect ne da sperante mari pentru meciurile viitoare ale romancei.

Sa speram ca vom asista la inca o surpriza placuta a Alexandrei Dulgheru in sferturi, acolo unde va juca impotriva favoritei numarul 8, o alta nemtoaica, Julia Goerges, clasata pe 65. Si ea, ca si Dulgheru, a castigat in minimum de seturi in ambele tururi, adversarele fiind insa modeste. Mai precis, Kudryavtseva si Kozlova, clasate in afara top 100.

Daca va trece si de Goerges, Alexandra Dulgheru va juca in semifinale impotriva invingatoarei dintre Kurumi Nara, cap de serie numarul 6 si Jarmila Gajdosova, favorita numarul 4, adversare deloc de speriat. Daca va accede in finala, romanca ar putea sa o intalneasca din nou pe Wozniacki, in fata careia s-a retras saptamana trecuta la Doha, in turul secund. Precedenta finala WTA a Alexandrei Dulgheru a avut loc in urma cu 5 ani.