Simona Halep este in sferturi la Indian Wells

Simona Halep s-a calificat in sferturi la Indian Wells. Simona Halep a produs in optimile de finala cel mai bun meci al ei de pana acum in turneu, facand sa para usor un meci cu o adversara altminteri dificila, una dintre jucatoarele cu rezultate excelente in 2015. A fost 6-4, 6-4 in o ora si 17 minute cu Karolina Pliskova, a doua victorie in tot atatea turnee asupra cehoaicei, numarul 4 in Road to Singapore. La 5-3 in setul doi, Simona a dat sa se indrepte spre fileu, aproape sarbatorind victoria, fara sa realizeze, evident, ca meciul nu e gata si pe tabela, desi era gata in ochii oricui il urmarea cu o urma de obiectivitate. Atat de adancita in transa era romanca. A realizat imediat ce se intampla si s-a ascuns in spatele terenului pentru o scurta chicoteala nevinovata si o regrupare rapida; apoi, la urmatorul serviciu, a inchis autoritar meciul, cu un alt winner down the line, de data asta cu dreapta.

Simona Halep la indian wells

Intrata deja in turneu dupa doua meciuri cu obstacole, Simona ne-a reamintit doua lucruri importante: cat de mult conteaza matchup-ul in tenis si cat de gresit e sa anticipezi outcome-ul unui meci bazandu-te numai dupa ce s-a intamplat in precedentul. Faimosul “niciun meci nu seamana cu altul” nu e limba de lemn, e printre adevarurile universal valabile ale acestui meci.
Sau poate ca jocul de azi a semanat, totusi, cu un altul. Dar in niciun caz cu cel cu Lepchenko. A adus simțitor cu finala de la Dubai, castigata tot cu un scor strans care nu spune corect povestea. Doua victorii in doua turnee consecutive, si iata cum putem spune ca a aparut, in sfarsit, prima jucatoare de tip big-hitter cu care Simona adora sa joace.
Numarul 3 mondial a avut un plan clar: sa returneze lung si agresiv si sa o pastreze pe Pliskova in miscare in fiecare schimb; ceea ce s-a intamplat, romanca impunandu-se in marea majoritate a raliurilor lungi. „Stiam la ce sa ma astept”, a comentat Simona, ulterior. Iar confortul mental al unui plan bine executat este inestimabil intr-un turneu in care surprizele se succed cu repeziciune.
Bonusul zilei a venit insa de la serviciu. Simona a servit extraordinar, castigandu-si confortabil multe jocuri pe serviciu, la adapostul unor first serves cu plasament foarte bun, returnate scurt de Pliskova si transformate cu usurința in puncte. Foarte determinata sa nu lase nimic, Simona Halep a intors doua game-uri de la 0-30 in setul secund si n-a facut decat maxim un game slab pe tot parcursul meciului, si acela intr-un moment neutru, la 2-1 in primul set. Ca la Dubai, Simona a profitat din plin de partea statica a jocului cehoaicei, incapabila sa anticipeze si greoaie in blocstart, drept urmare țintuita in teren la o sumedenie de mingi; ceea ce inseamna ca Halep n-avea neaparata nevoie sa ia liniile la ținta ca sa faca punct.

Indian Wells arena

In sferturi Simona se va reintalni cu Carla Suarez Navarro (miercuri, nu inainte de ora 22:00, ora Romaniei), una dintre jucatoarele pe care le-a intalnit des pana in urma cu un an. Bilanțul meciurilor directe dintre Simona si jucatoarea spaniola este de 4-4, dar cel mai recent s-a jucat in 2013, la New Haven, cand romanca s-a impus in trei seturi. Pe hard, Simona Halep conduce cu 3-1.