Romania in Grupa Mondiala la Fed Cup

Am trait cu mari emotii barajul cu reprezentantele Canadei la tenis feminin, insa, intr-un final, am invins cu 3-2. Inaintea acestei intalniri ne temeam cel mai tare de Bouchard, numarul 7 WTA. Am desconsiderat-o insa pe Abanda, o anonima din afara top 200, acest lucru fiind cat pe ce sa ne coste scump.

Romania a debutat cu stangul, Irina Begu fiind invinsa de Abanda in 3 seturi, dupa ce il castigase pe primul. Apoi insa, Alexandra Dulgheru a facut un meci mare, reusind sa o invinga pe Eugenie Bouchard cu un dublu 6-4. E drept, jocul canadiencei a fost unul presarat de greseli. Astfel, dupa prima zi scorul era 1-1, dupa cum ne asteptam. Nu ne imaginam insa ca Begu va fi invinsa, iar Dulgheru va trece de Bouchard.

In ziua a doua, Andreea Mitu o inlocuia pe accidentata Irina Begu, jucand cu Bouchard. Primul set a fost castigat de canadianca, scor 6-4, apoi Andreea revenind exceptional, castigandu-le pe urmatoarele cu 6-4; 6-1. Imediat dupa ultimul punct, jucatoarea de 23 ani a izbucnit in plans, aceasta fiind cu siguranta cea mai mare victorie din cariera ei de pana acum.

Cand credeam ca este calificata Romania in Grupa Mondiala la Fed Cup, a venit aceeasi Abanda, care a castigat primul set contra Alexandrei Dulgheru. Romanca a fost condusa cu 0-2 si in setul secund, insa a avut puterea sa revina si sa castige urmatoarele doua manse cu 7-5; 6-2. In ultimul meci, cel de dublu, canadiencele au invins, victorie care insa nu a contat decat pentru palmares.

Astfel, Romania in Grupa Mondiala la Fed Cup s-a calificat pentru prima oara dupa 34 ani. Acolo, mai sunt Cehia, Rusia, Franta, Germania, semifinaliste in Grupa Mondiala, dar si Italia, Olanda si Elvetia, echipele care s-au impus ieri in baraj.  O surpriza a venit in duelul dintre Polonia si Elvetia, unde Timea Bacsinszky a spulberat-o pe Agnieszka Radwanska, scor 6-1; 6-1. Surpriza a venit si din partea Olandei, care s-a calificat in urma partidelor de simplu. Din pacate pentru australience, Samantha Stosur a anuntat forfait inaintea intalnirii.