Simona Halep castiga cu Muguruza si va reveni pe locul 2 mondial

Simona Halep, locul 3 WTA si a doua favorita, a invins-o miercuri la Stuttgart, in premiera, pe sportiva spaniola Garbine Muguruza, locul 20 WTA, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-3, si s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de categorie Premier de la Stuttgart.

Simona Halep va reveni, incepand de luni, pe locul al 2-lea in clasamentul mondial

, indiferent de felul in care se va termina turneul de la Stuttgart pentru romanca. E o consecinta a sezonului excelent de pana acum reusit de Simona Halep, dar si a evenimentului zilei: eliminarea Mariei Sharapova de catre Angelique Kerber. Kerber s-a impus cu 2-6, 7-5, 6-1, administrandu-i Sharapovei prima infrangere la Stuttgart din cariera, turneu pe care il castigase in ultimele trei editii.
Simona Halep si Garbine Muguruza s-au intalnit, miercuri, a treia oara in ultimele sapte luni, precedentele doua partide intrand in palmaresul sportivei de 21 de ani. In septembrie 2014, in turul secund al turneului de la Wuhan, in primul lor meci, Muguruza a castigat cu scorul 2-6, 6-2, 6-3, iar in februarie, la Galati, in Fed Cup, cu scorul de 6-4, 6-3. Aceste partide au avut loc pe suprafete rapide, in timp ce turneul din Germania este pe zgura.
Filozofia de joc a spaniolei este foarte simpla. Serviciu in forta, apoi finalizarea punctului cu o alta lovitura puternica. Cand returneaza pe serviciul adversarei, Muguruza o face la fel de puternic. Ea este in permanenta la atac, nu prea ajunge in situatii defensive si nu-i place sa intre in schimburi prelungite de mingi. Muguruza, cu o inaltime de 1,82, nu e foarte mobila, iar daca adversara ei nu o poate misca mult pe fundul terenului, nu are sorti de izbanda. De asemenea, daca intra sa loveasca din interiorul terenului, Muguruza are asigurat punctul pe tabela de marcaj. Problema ei este ca acest mecanism de lovituri se mai gripeaza, iar spaniola acuza pshic socul si incepe sa greseasca din ce in ce mai mult.
In setul I al partidei de la Stuttgart, Halep s-a reintalnit cu jocul „nemtesc”, fara floricele, al lui Garbine Muguruza. Spaniola a inceput tare, cu break in primul ghem si cu inca unul a inchis setul la 6-3, dupa 34 de minute. La randul ei, Simona Halep a avut doua mingi de break, una la 2-3 si alta la 3-4, dar adversara le-a rezolvat pe amandoua cu serviciul ei naprasnic. La 3-4, sportiva din Constanta i-a cerut sfatul antrenorului Victor Ionita, care a povatuit-o sa se miste mai mult, sa lungeasca punctele si sa-i macine reverul rivalei.

Simona Halep la Stuttgart

Blocajul spaniolei s-a produs mai intai la serviciu. Dupa ce a ratat o minge de break la 1-0 pentru ea in setul al doilea, Muguruza a servit prost, a comis prima dubla greseala, iar Halep a facut primul ei break.
Pe langa mobilitate si o paleta completa de lovituri, Simona Halep are inteligenta, creativitate si un pshic care devine de la meci la meci mai solid. Romanca a simtit blocajul adversarei si nu a iertat-o, castigand sase ghemuri la rand si setul cu 6-1 dupa alte 33 de minute.
Antrenorul Alejo Mancisidor a incercat sa-i redea incerderea elevei lui in pauza dintre setul al doilea si al treilea si se parea ca sfaturile au efect. In decisiv, Muguruza a inceput din nou cu un break, apoi a avut de doua ori ocazia sa faca 3-0. Scapata din „incercuire”, Halep a profitat iar de caderea Muguruzei, a facut 3-2, si-a tras sufletul in ghemul al saselea, pe care l-a cedat la 0, apoi a repetat seria de trei ghemuri castigate la rand, dupa ce a mai salvat o minge de break, la 3-3. Astfel, Simona Halep a castigat primul ei meci cu Garbine Muguruza, dupa o ora si 39 de minute, reusind sa evite transformarea jucatoarei spaniole intr-un complex.

Un rezumat video al meciului.

Miercuri, Simona Halep nu a jucat magistral, dar si-a interpretat corect partitura, stiind unde sa-i puna mingea adversarei pentru ca aceasta sa nu o poata lovi confortabil.
Statistica pe seturi arata clar curba descendenta in care a evoluat Muguruza si modul cum a gestionat Halep aceasta situatie, plecand de la primul serviciu (75-62 in primul set pentru spaniola, 50-83 in al doilea si 37-78 in al treilea), continuand cu dublele greseli (0-2, 2-2, 2-0), loviturile castigatoare (9-7, 8-8, 10-4) si greselile nefortate (11-10, 15-5 si 16-4).
In faza urmatoare, Simona Halep va juca, vineri, cu italianca Sara Errani, locul 15 WTA. Meciul va fi pe Digi Sport 3 de la ora 15:00. Calificarea in sferturi este recompensata la Stuttgart cu un cec in valoare de 15.375 de euro si cu o suta de puncte WTA.